Det kommer aldrig vara över för Cyberpunk 2077. Snart fem år efter releasen fortsätter uppdateringar komma, trots löften om motsatsen. I går fick vi se patch 2.3, och som väntat handlar den om bilar. Men inte vilka bilar som helst, utan självstyrande bilar.

Detta är AutoDrive! Denna banbrytande, självkörande funktion tar dig till din valda destination (t.ex. uppdragsmålet eller en placerad nål på kartan). Har du ingen inställd destination, tar den dig på en lugn åktur genom Night Citys gator. Hoppa bara in i vilket fordon som helst och se till att du befinner dig på en väg.

(Att säkerställa att du befinner dig på en väg är bra IRL också, har vi hört.)

Fyra nya fordon introduceras med självstyrning. Bara att luta dig tillbaka, med andra ord. Bilarna är Yaiba ARV-Q340 Semimaru, Yaiba ASM-R250 Muramasa, Rayfield Caliburn och Chevillon Legatus 450 Aquila. Den sista köps, men de andra kan du få genom existerande sidouppdrag.

Patchen släpps lös i dag på pc, PS5 och Xbox, men Switch 2-folket får hålla på sig lite grand. Oklart hur länge, men här läser du mer om 2.3. Förbättrat fotoläge, FSR 3.1-stöd på pc och VRR-stöd för PS5 och Xbox implementeras också. Bland annat. Vi undrar när patch 2.4 kan tänkas dyka upp?

Eller Cyberpunk-uppföljaren, som gått in förproduktion.