Nästa fredag landar årets Call of Duty-spel, Black Ops 6. Då kommer de första ryktena om nästa års CoD.
Det påstås bli en storymässig fortsättning på 2012 års Black Ops 2 (som utspelas 2025), med handlingen förlagd till det tidiga 2030-talet. Allt detta enligt flera källor som Insider Gaming haft kontakt med.
En källa uppger att det planeras att ha med några remastrade banor från BO2, och att spelet även innehåller en del nya banor. Den ursprungliga planen ska ha varit att ha fler gamla banor, men dessa planer sägs ha ändrats efter att Modern Warfare 3 fick kritik för att återanvända gammalt material.
Alla uppgifter är att betrakta som rykten tills motsatsen bevisats. Men att det blir ett nytt CoD nästa år kan vi vara ganska jäkla säkra på. Black Ops 6 släpps hursomhelst den 25 oktober.