Project Rene är ett kommande Sims-spel som vi och andra felaktigt har hänvisat till som "The Sims 5", ska det visa sig. I själva verket ser EA på spelet som något annat, och de säger sig inte ha några planer på att släppa ett The Sims 5 – åtminstone inte i form av en klassisk uppföljare som ersätter föregångaren.
Trots att The Sims 4 har tio år på nacken säger EA till Variety att det kommer att fortsätta att få uppdateringar och DLC, eftersom de inte vill att de existerande spelare ska behöva börja om från början efter ett årtiondes Sims 4-spelande.
Historiskt ska man se det som att 'The Sims'-serien startades med 'Sims 1' och sedan 'Sims 2', '3' och '4'. Och de sågs som ersättare för de tidigare produkterna.
Vad vi verkligen jobbar med vår community på är en ny era av 'The Sims'. Vi ska inte jobba på ersättare för tidigare projekt; vi ska bara lägga till nytt i vårt universum.
På en rak fråga om huruvida vi aldrig kommer att få ett The Sims 5 svarar de att de kommer att leverera "en simulationsupplevelse som folk väntar sig av en femma", men att man inte kommer att behöva börja om och förlora all tid man lagt på fyran.
Så kanske handlar det mest om semantik och att EA vill låta en ta med sig sina familjer och skapelser från spel till spel? Hur som helst ska vi snart ska få veta mer om Project Rene och hur det kommer att inkludera multiplayer i upplevelsen.