The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered må ha sin charm, men det är en nostalgitripp mest lämpad för de redan sålda. Och spelet kunde ha otimerats bättre. Ungefär så summerade FZ:s Jonas Vågström sitt återbesök i Cyrodiil.

När nu Digital Foundry tagit en titt på hur remaken flyter är slutsatsen... nej, det gör den inte. Testet (videon nedan) inleds med en tillbakablick på originalet (jämförande video här), spelad på dåtida hårdvara, och man påminner oss om hur tungdrivet det var. Detta hänger tyvärr med till nyversionen på pc, som har konstant låga frame times – trots kraftfull processor och RTX 5090-grafik. Testaren kallar det "ett av spelen med det sämsta flytet jag har testat". Vid sidan av det kritiseras spelet för att vara "ett av de mest bisarrt tungdrivna spelen för processorn jag testat".

Hackandet minskar om grafikinställningarna skruvas ner, men det blir aldrig riktigt bra, menar testaren. Och man efterlyser en uppdatering som tar hand om just detta.

På Steam ger 82 procent av knappt 28 000 köpare tumme upp. De som är kritiska tar nästan unisont upp prestandan, att spelet är ooptimerat. Förhoppningsvis kommer optimerande patchar inom kort.