Jag är, som nog många här på FZ vet, kampsportsintresserad. Min stora passion är brasiliansk jiu-jitsu men jag har även stort intresse för MMA. Boxning är väl inte något jag är lika passionerad över, men jag försöker följa boxningsvärlden trots den allmänna förvirringen kring alla titlar och dylikt.
Som spel däremot kan jag tycka boxning passar bättre än just MMA, då det senare kan bli för komplicerat. MMA innehåller ju en hel massa discipliner medan boxningen enbart handlar om den stående biten – vilket underlättar om man ska göra ett spel.
Tidigare har EA Sports stått för boxningsspelen med sin Fight Night-serie. Denna har dock fått ta ett steg tillbaka på grund av MMA och deras UFC-serie. Det ryktas om ett nytt Fight Night men än så länge har det varit tyst. Det är därför rätt tacksamt att försöka sig på ett boxningsspel. Förutom några titlar i VR så är boxningsmarknaden rätt torr och konkurrensen i det närmaste obefintlig.
"Knockout eller ett ljummet domslut?"
Steel City har helt klart tittat på Fight Night när de utvecklat Undisputed, och detta ser jag inte som någon nackdel. Att ta ett bra koncept och sen förbättra det är ingen dum strategi. De tar dessutom ett bra avstamp med att se till att få licenser till olika boxningsorganisationer, så som IBF, WBO och WBC. Rostern är rätt gedigen med fighters som Roy Jones Jr, Tyson Fury och Muhammed Ali. De har dessutom lagt till två viktklasser för damer med bland annat Claressa Shields, Ebanie Bridges och Cecilia Brækhus. Allting finns där, men frågan är hur det håller ihop? Blir det en knockout eller ett ljummet domslut?
Det viktigaste i ett boxningsspel är just boxningen och hur den känns. Jag gjorde en privat förhandstitt på spelet tidigare och redan där kunde jag se att det fanns spår av något bra. Steel City har lånat konceptet med att låta den högra analoga styrspaken sköta slagen, men man kan välja att slåss med knapparna också. Spelet, och boxning generellt, har bara tre typer av slag: raka, krok och uppercut. Vilket passar utmärkt i spelform. Sen finns det en modifieringsknapp för att göra slagen hårdare eller slå mot kroppen. Rörelserna känns bra och det funkar utmärkt att sy ihop kombinationer, oavsett om jag kör med analoga eller knapparna. Dock så finns det vissa problem, som att knockout-animationen nästan alltid är detsamma. Samma sak när domaren går in för att titta på ett sår: på grund av animationerna ser man direkt om matchen kommer avbrytas om domaren låter den fortsätta.
"Det funkar utmärkt att sy ihop kombinationer"
Presentationen är överlag bra och det syns att utvecklarna verkligen försöker få till ett bra boxningsspel. Det finns naturligtvis en kampanj, och även multiplayer och snabbmatcher. Det finns också ”Prize Fights”, ett läge där man kör spelversioner av riktiga matcher som gått i närtid. Det skiljer sig dock inte direkt från snabbmatch-läget och man får inte något speciellt för att köra dessa matcher.
Kampanjen har ingen övergripande story. Du skapar en boxare och tränar denna för att sen gå matcher. Det görs försök till lite djupare simulering i form av viktbantning, anställa coacher och förhandla kontrakt. Bra idéer, men kanske inte riktigt bra utförda då allt ändå känns ytligt, bland annat på grund av menyer som känns som något managerspel från det tidiga 2000-talet.
Undisputed är en blandad påse. Det känns att utvecklarna haft ambitioner, men det känns också att de är en mindre studio. Grafik och ljud svänger mellan att se riktigt bra ut till att landa någonstans där vid 360/PS3-generationen. Spelmekaniken och animationer känns bra i boxningen, men utanför är det stelt och amatörmässigt. Presentationen känns inledningsvis bra, men när man går igenom boxarna är det många dubbletter över viktklasserna och kampanjen är rätt ytlig.
"Jag applåderar ambitionen"
Steel City har en bra grund till något som skulle kunna bli ett framtida Fight Night, och jag applåderar ambitionen. Det är inget snack om att jag har kul med Undisputed, men frågan är nog om detta inte mer beror på att jag är svältfödd på boxningsspel och att det i princip helt saknas konkurrens. I slutändan får Undisputed mig att längta ännu mer efter ett nytt Fight Night.
Fotnot: Undisputed släpps den 11 oktober till pc, PS5, Xbox Series. Testat på PS5.