Den svenska Switch 2-distributören Bergsala har anmälts till Konkurrensverket för det höga priset i Norden på Nintendos nästa konsol.

Sweclockers-medlemmen Johan Rönn skriver i forumet att han anmält företaget för vad han anser är ett omotiverat högt prispåslag på konsolen. Han menar att företaget missbrukar sin ställning som ensam distributör till fysiska butiker i Norden.

Bergsalas prispåslag är omotiverat och påverkar konsumenternas valfrihet och priserna på hela marknaden, kan det ses som missbruk av dominerande ställning – vilket är förbjudet enligt konkurrenslagen (Kapitel 2, §7).

Switch 2 hittas som billigast för 6 700 kronor i svenska butiker, med 6 800 kr som något av ett standardpris. Nintendos riktpris i Europa är 470 euro, eller cirka 5 200 kr. Det ger en skillnad på ungefär 1 500 kr före skatt- och momspåslag.

Beslut kan dröja

FZ ringde upp Konkurrensverket och frågade vad de tror att anmälan kommer leda till. Man svarade att det inte går att säga innan saken granskats. Anmälan kommer granskas och sedan fattas beslut om saken ska tas vidare. Vilket eventuellt straff den kan leda till kunde man inte heller säga, men vanligtvis handlar det om böter, berättade verkets representant. Det har för övrigt kommit in flera anmälningar mot Bergsala gällande Switch 2-priset, sa man.

Mario Kart World kostar uppåt 1 000 kr

Bergsala har upprepade gånger betonat att det är butikerna – inte de – som bestämmer priset. Samtidigt sätter Bergsala ett pris till återförsäljarna, som naturligtvis påverkar återförsäljarnas prislappar. Detta pris berättar ingen av dem om. Det gör situationen svårtolkad, då priset kan påverkas av antingen Bergsala eller återförsäljarna – eller av båda. Hur mycket och av vem vet alltså ingen.