Assassin's Creed Shadows
Fyra timmar med det första stora Assassin's Creed-spelet sedan 2020.
#assassins-creed, #assassins-creed-shadows, #ubisoft
Jag förstår att jag är säkert är rätt ensam här, men Origins och Valhalla är mina absoluta favoriter i serien, tillsammans med kanske tvåan (fastnade aldrig för Odyssey på samma vis - men spelade även det sist i ordningen). Origins är dessutom ett av mina bästa spelminnen någonsin, älskade det. Så för mig låter detta helt magiskt!
Du är inte ensam, jag älskade Valhalla. Håller bara Black Flag högre.
Ser fram emot detta.
Origins var fantastiskt (medan Odyssey var mediokert)! Du är långt i från ensam om att tycka bra om Origins och/eller Assassins Creed generellt. Tyvärr verkar folka ha startat ett VM i att hata Ubisoft. Jag kan tycka att det inte är helt rättfärdigat (även om jag håller med om en del). Jag tror också att det här kommer bli bra!!!
Tror inte alls du är så ensam. Jag lutar åt gamla skolan, kanske mest av storyskäl. Men! Har fått ut väldigt mycket av dom nya också. Origins är min favorit i "trilogin". Känns lite personligare än dom andra två tycker jag. Valhalla gillade jag också, inte minst DET DÄR slutet som gjorde mig känslosam. Håller tummarna för att Shadows blir lite mer intimt – så som Origins. Odyssey och Valhalla blev lite väl maffiga för egen del. 😅
En Bamseponny av folket
Aldrig fastnat för Assassins Creed. Provade Valhalla och blev uttråkad fort.
Förövrigt känns det som att Japan och Asien börjar bli uttjatat. Hur många såna spel är på gång?
Ghost of Yotei kommer jag såklart spela oavsett. Men jag hoppas Ubisoft väljer antika Grekland eller Rom nästa gång.
Det finns ett annat Rom att utforska än det vi såg i Ezio-spelen. Peaken! Cirka 100 år e.Kr. Det hade kunnat bli en jäkla Assassin's Creed-stad!!
En Bamseponny av folket
Odyssey spelade jag igenom i ett svep men Valhalla blev lite långrandigt för mig, tog mig ett tag att komma tillbaka men spelade igenom det. Två riktigt bra spel så ser fram emot det här!
En glad kalmarit boende på Gotland!
Favoriten är Odyssey med Origins på andra plats och tror nog att jag kommer införskaffa detta också, verkar lovande. Valhalla står så fint i hyllan men har inte ens satt i skivan, kanske är dags?
00:00:02:42
Håller tummarna för det här! Har kört igenom alla spelen i serien förutom Mirage som jag köpte nyligen.
Tröttsamt att se gamers som bara vill hata på Ubisoft och som hoppas att deras spel floppar. Tänk att vara gamer och hoppas på att spel blir dåliga. Vilken bisarr värld vi lever i.
Smart egentligen med två olika stilar
En för de"nya" Origins --> Valhalla brawlers
Och en för 1:an --> Unity Assassinerna
If the left one isn´t right, right is the only one left, right?
Animus storyn var ett irriterande avbrott i det första spelet från 2007. Sjukt att de inte släppt det än.
Just det, glömde bort slutscenen med äpplet och påven i Peterskyrkan. Eller var det från Brotherhood? Minns inte hehe!
Jag förstår. Å andra sidan kan jag tänka mig att den andra forumiten menade "antika" Rom snarare än i renässans-Italien. Roms glansdagar typ. Det hade kanske varit rätt nice.
Är en nybliven AC spelare. Är väldigt sen på bollen, införskaffade Odyssey förra året och det var det första AC spelet jag någonsin spelat. Det var en otroligt upplevelse, älskade verkligen att ta mig runt antikens Grekland, bra story och side plot. Visst jag gjorde inte alla side quest, var lite för mycket. La kanske 100h.
Körde ganska nyligen igenom Origins också. Gillade även det spelet starkt, bra story och häftigt o få rida runt i Egypten. Ubi vet verkligen hur man gör inlevelse rika miljöer, även om dessa miljöer är ganska stela, så verkar de ha gjort bra forskning runt hur det såg ut och hur man levde osv.
Håller på med Mirage just nu. Rekomenderar den starkt. Tightare upplägg, mkt mkt mindre karta. Än sålänge gillar jag det starkt. Även där så har de fått till Bagdad otroligt bra.
Valhalla väntar jag med, hört att det spelet är lite mer pang på, min spelstil är assasins archer, så sneaky som möjligt.
Kan man enbart spela som en av karaktärerna? Om inte hur ofta tvingar spelet dig byta på ett ungefär?
Hur mycket extra utrustning finns det som inte enbart handlar om att slåss utan mer till för att lönnmörda e.x giftpilar, rökgranater etc?
Hur är balansen mellan stealth och combat i uppdrag, design samt spelet i överlag? Du sa detta var som Valhalla, Origins, Odyssey i tempo, upplägg och strider. Borde jag förvänta mig samma med stealth när det kommer till uppdragens natur?