Dyr Switch 2 gör Nintendo till en av de andra
Om Switch 2 kostat runt 3-4000kr som jag lite naivt hoppas på hade man ju kunnat spontanköpa den. 4-5000kr hade fortfarande känns rimligt och troligtvis fortfarande okej för många familjer. Men 6-7000kr utan OLED-skärm, 1200kr för pro-kontroll och 1000kr för vissa spel, där har man nog gått långt över gränsen för många. Och de lär nog få sänka priset en del för att få igång försäljningen, speciellt nu om vi kanske går mot ekonomiskt osäkra tider.
När det gäller innovation har väl Nintendo historiskt sett varit mer innovativa varannan konsol och en "uppgradering" emellan. Med NES > SNES, N64 > Gamecube, Wii > Wii U och Switch > Switch 2.
Men ja, har man varken bra prestanda eller nämnvärd innovation får de hoppas på att tillräckligt många fortfarande är intresserade av deras exklusiva spel.
Valve har ju annars en möjlighet nu att släppt sin nästa handhållna och kanske börja konkurrera på allvar. Kan se slogan framför mig...
Switch 2 Steam Deck 2 day!
Statistiken stämmer. Men det man missar i analysen här är att samtidigt ökar privatlånen i Sverige markant. Sverige är redan ett av världens mest belånade folk. Men det ökar nu alltså ytterligare och inte en så liten andel är så kallade "konsumtionslån".
Så jag skulle tro att inte en så liten andel av dessa 65% som lever från lön till lön varje månad/någon gång, kommer klicka hem produkter som detta via tex Klarna, Resurs bank eller liknande och köra på avbetalning.
Så grattis miljardärer som äger dessa banker. Grattis även till de som har ambition att jobba för kronofogden. Rekryteringsbehovet lär bestå med tanke på att andelen Svenskar som inte kan betala sina skulder också ökar nu.
ett mer rimligt pris!
Trots att man har råd kan jag inte motivera ett köp för 7000kr. Hade inte kunna låta bli att känna mig våldtagen medtanke på priset i övriga Europa.
La en pre-order idag från franska Amazon, ca 5100 SEK. Känns betydligt mer lättsmält än ca 6800 SEK. Insåg dock att jag är bortrest första två veckorna, någon som vet om Amazon kan skicka till ett utlämningsställe eller om dom alltid vill leverera hem, alternativt lägga ett senare leveransdatum? Som det är nu stod det att den förväntas levereras den 11:e, kommer hem eftermiddag den 14:e.
Mitt problem är att jag aldrig ser några rabatter Eller menar du julrean 10%?
På begagnatmarknaden står sig spelen väl. Svårt att hitta nintendos stora titlar för under 400kr på begagnatmarknaden även efter 10 år.
På PS och XBOX kommer alltid reorna.
De stora titlarna går som regel att köpa ganska snabbt till lågt pris. Ofta under hundringen nytt, annars begagnat inom 10 år.
Kom fram till en special sida för pre order. Blev dessutom tillsagt i ett mail av Nintendo att se till att ha alla mina uppgifter och adresser redo för detta. Blev sedan inbjuden idag till att handla. krävdes aktivt medlemskap och att adress och betalkort fans till hands bara.
Inte så säker på det.
De flesta som har köpt PS5 eller Xbox Series nöjer sig med en konsol och har redan en konsol den här generationen.
Att skaffa ytterligare en konsol för lika mycket pengar lockar inte. Hade vi fått ett lägre pris hade säkerligen flera köpt en Switch 2 som komplement med Nintendos spel.
Switich har även varit mångas primära konsol förra generationen. Anledningen för många är inte bara Nintendos spel utan även möjligheten att få spela multiplattformsspelen på en konsol med lägre pris än konkurrenterna. Många accepterar att det kanske är en sämre version.
Dessa konsumenter kommer kanske istället se till PS5 då den har ett lägre pris än Switch 2. Det blir då snarare Sony som gynnas av Nintendos prissättning.
Men visst kommer den sälja till en början. Den är ny och Nintendo har en stor följarskara. För visst sålde även Wii U slut till release?
Jag vet inte det. Möjligen väntar många på att startpriset ska sjunka, men Nintendo har väldigt trogna kunder. Det, plus väldigt bra spel, kan nog gör att den säljer trots priset, och Nintendos tro på det är väl ett skäl till att både hårdvaran och spelen kostar som de gör.
Men vi får se var priserna landar en tid efter att konsolen är släppt och den initiala hypen lägger sig.
Med andra ord borde vi nordbor gemensasmt rösta med plånboken engång för alla och beställa direkt av Nintendo EU eller andra utländska återförsäljare. Det kommer aldrig ske på stor skala, men jag kommer göra det.
Bestämma rakt av får dom ju inte göra såklart, men de flesta av våra leverantörer och tillverkare i IT branschen vill jag minnas har rekommenderade priser på sina varor som man kan ha som riktmärke. Sen är ju frågan vilket pris Bergsala säljer produkterna för till återförsäljarna för som gör att de känner att dom måste sätta ett pris som är 25% högre än övriga europa?
De som är trogna är ju alldeles för få, annars hade inte Wii u floppat. Folk skyller det på namnet men om de har mängder med trogna kunder. Får man ju anta att de skulle förstå att det var en ny konsol och räddat den. Wii u var dessutom billig, fick tag på min för 1790kr inte allt för långt efter släppet.
Hoppas den floppar i Sverige så att de bryter bandet med Bergsala.
Priset i detta landet borde väl påverkas av alla våra skatter med?
Hade mer sätt 4500- kanske 5k för switch 2. Inte för egen del men för många barnfamiljer tror jag det kan bli spiken i kistan för framtida generationer av konsoll gamers om konsollerna sticker iväg.
Nintendo tycker jag alltid varit konsollen med sunt pris hade man inte råd med PS eller xbox så hade folk iaf råd med ett Nintendo. Skrev det nån gång innan men tror den tiden är förbi tyvärr.
Det finns lite mytbildning runt "alla våra skatter". Det som påverkar priset är Momsen på 25%, vilket är en skatt på konsumption som alla europeiska länder har i olika grad. Sedan har vi kemikalieskatten. Men den uppgår till dryga 96kronor eller i den häraden.
Privatkopieringsavgiften från Copyswede går inte att säga vad den ligger på då den oftast förhandlas om av branschen per produktkategori. Liknande skatt finns i övriga EU och 2025 så ligger det på regeringens bord att förändra den svenska avgiften så den stämmer med övriga EU efter en EU dom. Där kommer man även ta in radio och TV företag som blir ersättningsskyldiga.
Så skattemässigt på konsumtion så skiljer sig inte Sverige speciellt mycket från övriga EU. Så skatter är inte förklaringen till prisskillnaden. Det handlar förmodligen snarare om valuta samt marginaler hos mellanhänder. Man får då en "ränta på ränta" effekt där alla mellanhänder i kedjan skall ha en marginal på produkten för att få ut sin vinst. Ju fler mellanhänder desto högre blir priset för oss konsumenter.
Lite samma skräp vi ser på de Svenska matpriserna. Där har vi också en "ränta på ränta" effekt som späs på av mellanhänder. Men skillnaden där är att de stora livsmedelskoncernerna, eller "matjättarna" som de populärt kallas, äger i princip hela kedjan av mellanhänder. Trots detta tar deras dotterbolag som är mellanhänder i kedjan ut sina vinstmarginaler som trissar upp slutpriset för konsumenter. Alla dessa mellanhänders vinstmarginaler hamnar sedan i fickan på livsmedelskoncernen som kan lyfta ut stora vinster.
I kontrast så äger inte Nintendo leveranskedjan i Sverige. Så vi kan inte anklaga Nintendo för detta heller.