Inlägg av Klfh
Inlägg som Klfh har skrivit i forumet
Hjälp - jag är illitterat
"Hjälp! Jag har glömt hur man gör när man skriver." Ungefär hade jag kunnat inleda ett brev till nån berörd myndighet eller expert, och det är lite jobbigt av flera olika anledningar. För det första var jag faktiskt ganska bra på det. Jag kunde liksom framkalla bilder hos folk enbart med svarta krumelurer på vit bakgrund. En gång i tiden kallade jag Sverige för "ett mygghärjat deltaträsk av politisk korrekthet" och hyllades av "pöbeln" som jag kallade dem, med andra ord folk som inte spenderat ett par år med att skriva krångliga formuleringar som liksom tog sig själv i armkrok och dansade små grodorna runt sin egen vertikalaxel. Det var svårt att sätta fingret på exakt hur jag gjorde, men jag är rädd att jag har tappat det.
För det andra är det inte särskilt komplicerat i teorin. Numera använder man ju datorer för allt och ingenting, så allt jag behöver göra är i princip att sitta och trycka in små plastknappar så bildas ett virrvarr av svarta krumelurer på den där inglasade lådan på bordet. Ett par andra plastknappar och resten av världen kan på något magiskt vis också se de där och till råga på allt förstå precis vad jag menar med dem. Det finns nämligen regler för vilka krumelurer som tillsammans bildar nån slags mönster som betyder en vis sak. En slingrig liten grej följt av en ring med nån slags märklig svans och något som nästan, men inte riktigt, ser ut som en yxa som man ställt på högkant blir tillexempel en "sak". Dessutom finns det regler för i vilken ordning man ska placera de här mönstren för att bilda sammanhang. Man sätter ett subjekt först, följer upp med ett verb och avslutar med ett objekt, så har man en enkel mening. "Jag älskar henne" är ett bra exempel. Tyvärr är det lite gånget ur tiden, eftersom de moderna feministerna är väldigt noggranna med att man inte objektifierar kvinnor, och här är det ju helt uppenbart att objektet är av kvinnlig natur.
För det tredje är skrivning nått som är väldigt essentiellt i det moderna samhället. Hur ska man klara ett normalt arbete eller normala studier utan att kunna skriva? Det rätta svaret är att det inte går. Så gott som alla sysselsättningar kräver att man kan skriva, eller på sin höjd åtminstone läsa, vilket i grund och botten är en mer fantasilös metod för att skriva. Visserligen är jag ju kapabel att skriva enklare texter, men jag tycks sakna den där lilla detaljen som gör detaljerna till en helhet; det där som gör att fotbollsspelaren kommer förbi sin försvarare, att bilden känns färgrik istället för platt och att hanpaddan parar sig med en honpadda istället för en gammal glasflaska. "Det lilla extra" som man så ofta talar om tycks ha slunkit mellan mina fingrar, och det gör mig mäkta upprörd. Som med allt annat tycks det som om man behöver öva för att behålla förmågan.
Sensmoralen med den här texten är att om du har något du behärskar, se till att hålla fast vid det och öva duktigt. Bortsett från den berömda cyklingen kräver alla förmågor övning för att hållas intakta.
Och om du vill "göra musik" utan att förstå musik kan du alltid använda looparna i typ GarageBand (om du har eller orkar skaffa en mac) eller typ "musikskaparen" i din mobiltelefon.
Men som zelaxe sa. Satsa på att antingen lära dig något instrument eller plugga in lite musikteori om du faktiskt vill förstå vad du pysslar med.
Alltså, ett program du ser på tv har du (teoretiskt sett) fortfarande betalat för, antingen genom tv-licens eller månadsavgift till boxer/liknande företag eller på nått vis. Ett nedladdat program har du inte betalat för alls på samma sätt, eftersom dina pengar då går till internetleverantören istället för den/de som ligger bakom programmet.
Media är till stor del idioter. Att lita på dem angående nyheter är enbart dumt. Litar till större del på WHO ang denna.
Tja, WHO använde ju rubriken "Swine influenza" (på svenska "svininfluensa" som rubrik på sina uttalanden den senaste tiden (källa1, källa2, källa3, de kallar dessutom sjukdomen för just "svininfluensa" i texten), så jag är tämligen övertygad om att de är medvetna om att den härrör från en mutation av ett grisvirus.
Att de dessutom i torsdags uttalade sig om att griskött som tillagats ordentligt och hanterats hygieniskt inte utgör en smittorisk stödjer även det teorin.
För att återgå till topic... Från vad jag hört är H1N1 ungefär lika smittsamt som H5N1, men betydligt mindre dödligt. Dessutom ska både Tamiflu och Relenza vara effektivt som behandling, så jag känner mig trygg om att det kommer lösa sig relativt snabbt.
Ligger hemma med 30 graders feber och nån influensaliknande grej i bihålorna... Blir väl till att festa till det lite extra genom att korka upp en låda ipren och dricka ett par koppar te.
Debatten rullar vidare...
Hmm... Min tandläkare säger att jag ska använda flourtandkräm och det har hållit mina tänder hålfria hela mitt liv (trots perioder med lite slarvig borstning :$), så därför använder jag flourandkräm.
De blev dömda för "medhjälp till brott mot upphovsrättslagen".
Då kommer man ju till frågan att om jag mördar någon med ett vapen som Bofors har tillverkat, ska då Bofors dömas för medhjälp till mord?
En av de sämre piratkopiering och resten av samhället jämföringar jag hört. Bofors tillverkar för det första väldigt få eller inga hand vapen. De tillverkar stridfordon, luftvärns kanoner, attereri och ammonition. Inget som direkt används på att döda vem som helst. Dessutom säljer de inte till alla som vill köpa på samma sätt som TPB är tillgänligt för alla. Bofors vapen har i huvud funktion av försvara. Detta är ingen olagligt. TPB huvud funktion är att göra illegal nedladdning av upphovsrätts skyddat matrial tillgängligt.Detta är direkt olagligt. Även om de har en sekundär funktion att sprida freeware också så bryter de fortfarande mot lagen. Precis som typ HH ibland kan följa vissa lagar som typ hastighets begränsning fast de bryter mot narkotika brott, smugling, misshandel, olaga hot osv
Vad sägs om att sätta dig BMW för att deras bilar är konstruerade för att bryta mot trafikreglerna (fartgränser) då? Eller det här som juridiknissarna pysslar med nu; polisanmäla alla ungdomsmottagningar som säljer p-piller till flickor under 15 år för medhjälp till våldtäkt av barn?
Rent juridiskt måste väl förutsättningen faktiskt vara att det är ställt bortom alla tvivel att en tjänst/vara ska nyttjas illegalt för att den som erbjuder tjänsten/varan ska kunna dömas för medhjälp. Jag menar; BMW kan ta ansvar för att deras kunder håller hastighetsbegränsningarna lika lite som ungdomsmottagningarna kan ta ansvar för att de unga flickorna behöver p-piller för att lindra menssmärtor snarare än att slippa risken för graviditet när de blivit våldtagna av farbröder eller PB för att de som använder deras sida endast sprider lagligt material. Så länge möjligheten finns att tjänsten/varan brukas legalt kan tillhandahållaren hävda god tro och gå fri, right?
Internet blir betaltjänst?
Jag läste just följande artikel på dn.se: Hård slutstrid om internets framtid och kan inte låta bli att förvånas över det hela.
Är det meningen att internet ska bli reglerat som digital-tv är nu? D.v.s man köper ett "internet-kort" med de hemsidor man vill ha tillgång till och betalar för prenumerationen till sin internetleverantör. Har jag missförstått nått nu?
Isåfall måste jag fråga mig, varför har inte den här debatten uppmärksammats större och tidigare (Läste nån tråd om nått liknande på nått forum tidigare, men p.g.a frånvaron av trovärdiga källor avfärdade jag det som en konspirationsteori) och varför är det ingen som föreslagit en folkomröstning om det hela? Jag menar, internet bygger väl i princip på att alla ska kunna ta del av allt och att alla ska kunna publicera vad de vill?
Är det inte ganska troligt att det fanns nån snubbe vid namn Jesus som ledde ett litet religöst uppror vid den tiden? Sen har det där genom viskleken förstorats upp nivå för nivå samtidigt som religionen växte. Duger som förklaring för mig iaf.
Annonser = ok, helsidesannonser man måste klicka sig förbi för att ö.h.t komma till sidan = inte ok. Det finns en, enligt mig, ganska skarp gräns däremellan. Jag skulle hellre se extra annonser i marginalen eller dylikt om det nu måste pressas in ännu mer annonser på sidan.
Isåfall kan vi ju lägga till en buggrapport då. Firefox 3.0.8, kakor påslagna, likt förbannat dyker den upp varje gång jag försöker öppna upp fz på nytt (d.v.s inte om jag navigerar mig runt på sidan, men väl varje gång jag stänger ned fönstret och börjar om).
Kvarglömt aprilskämt
Det känns som om ni glömde ta bort den där aprilskämtsannonsen som dyker upp när man försöker gå in på nyhetssidan. Ni vet, den där som täcker hela sidan och informerar en om att "Detta är en annons, fortsätter till FZ om 15 sekunder".
Första gången var den lite smårolig, nu är den enbart irriterande.
Och ja, jag är halvseriös med aprilskämtsbiten, men kritiken kvarstår. Den typen av annonser är INTE ok...
Med släppa tänkte jag lite mer på att typ officiellt meddela att man låter dem vila och ta bort dem ur menyn, snarare än att det hela bara försvinner spårlöst ut i sanden, om du förstår vad jag menar.
Det känns lite som om man tagit sig vatten över huvudet på sista tiden. Mycket nytt det senaste året, och inte allt för stora resursökningar vad jag märkt.
Kanske dags att släppa typ Sarge & Serge och låta det ligga på is tills det finns resurser att göra det ordentligt? Fz.tv är en rolig grej, men om det är såpass svårt att få tid att göra det ordentligt kanske det är bättre att göra samma sak där. Lägg ned det, skaffa mer folk och gör ett nytt försök när det öppnar sig luckor i schemat?
Skillnaden är väl som jag förstått det att universiteten har fått i uppdrag av staten att driva bred forskning inom sina områden.
De examina du får från högskola/universitet är likvärdiga meritmässigt.
Jag förstår den sista bilden, men vad är det roliga med de två översta? Det är två helt vanliga, om än något slitna, bilar?
Oj, eritrea lär ju bry sig mycket om ett par idioter som läser expressen och får för sig att deras namnskrift skulle påverka nått?
Edit: Obs, mena inte att OP var en idiot. Men expressen är en skittidning:down:
Jovisst, men nu är det inte bara expressen som tar upp det här. Det är ett gemensamt initiativ av DN, SvD, Aftonbladet och Expressen. Kort sagt är det presskåren som protesterar mot att en journalist behandlas felaktigt och emot de demokratiska principerna.
Uppenbart? Givetvis.
Har de rätt? Jadå.
Kommer det resultera i nått? Förhoppningsvis.
Är det bara jag som funderar på om det inte blir lurigt att ha register över vem som köper precis vilken skiva i hela världen? Jag menar, det säljs ganska många skivor, och om man måste legitimera sig varje gång... Jag vet inte riktigt, det luktar t.o.m storebror än FRA och IPRED tillsammans.
Dessutom är det här med musiksmak något som är väldigt personligt och ofta mer laddat än vad man kan tro. Kan tänka mig att folk skulle reagera på musiksmaksregistrering ungefär som de skulle reagera på åsiktsregistrering.