NHL 25
Tack för en genuin och bra skriven recension. Brukar alltid sätta mitt betyg efter hur kul varje version av nhl är i soffan med vänner.
Men i år verkar spelet även vara kul att lira ensam och försöka få sitt favorit lag att nå toppen av en liga.
Har jag förstått recensionen rätt då? 🙂
“All thinking people are atheists.”
Tänkte att nu när dom ditchade äldre konsoller, kanske ville ersätta dessa spelare med PC folk? Men jag tänker lite som EA, NHL gör sig bäst på konsoll. Köpte nya NHL varje år till min PS1, innan jag gick all in på PC ca 1999. Köpte aldrig NHL till PC, efter att ha testat ett demo. Men kan sakna sofflirandet med NHL, och många bilspel fortfarande.
Ingen konsoll, men lurar på en PS5, eller nya Xbox.
Tempot och såpakänslan påminner mer om curling än ishockey.
Seriöst…ser übertråkigt ut och som en nioåring skjuter i fartkänsla.
EA skulle behöva rejäl konkurens på sina sportspel. Känns som om de gör det minimala varje år. Be a player och franchise som offline har inte fått några nämnvärda framsteg i deras sportspel på vad som känns omkring 10 år.
Det är säkert riktigt kul och bra för de som spelar online i de lägen som genererar pengar till EA.
Ett NHL som kommer till PC vore ju drömmen, där singleplayer prioriteras, det vore nått det!
Men tyvärr tjänas det mest pengar på booster packs och dylikt i onlineläget, så det lär inte ske förrens man är besökare på fonus.
Har haft så mycket glädje i min ungdom med hockeyspel, men dom har med åren bara blivit sämre och sämre tyvärr. Det är inte så att man kastar ut pengar på en konsoll som en PC spelare för att spela ett spel. Som Nasder är innte på så är det nog tyvärr så att dom exklusiva licenserna när det gäller egentligen samtliga sportspel är till ondo. Det finns inget incitament att förbättra nånting alls, för du sitter på den upphandlade licensen och har ensamrätt på det. Varför ska du då bränna X antal pengar på att förnya och förbättra spelet, när du vet att samma flock får kommer köpa samma karbon kopia igen med uppdaterade rosters för fullpris. sport-gaming är dött, och döden heter EA
Du missade en av de starkaste stjärnorna på hockeyhimmelen.
Dessutom gratis! Gick varmt senaste LANet med många högljudda rop och skratt.
Acer Predator Helios 300 PH315-54 | i7 11800H | Geforce RTX 3070 | 32GB RAM | 1TB SSD
PlayStation 4 | Nintendo Switch OLED | Samsung Galaxy S21
Tekniska ändringar i gameplay är ju bra men när man återanvänder pond hockey introt fyra år i rad (enligt Reddit) så är det ju läge att också prioritera presentationen! I ett spel om sport där utgångspunkten alltid är samma sak som innan så kan man inte konstant använda samma dialoger, målgester och animationer som innan heller.
Jag tycker nog att det finns en hel del förbättringar till BaP-läget. Den största skillnaden är hur mycket du behöver kontrollera din energi på isen, det funkar inte längre att köra Hustle hela tiden. Du måste verkligen tänka på hur och när du kör sprint.
Att hamna hos sitt favoritlag efter en draft verkar mycket lättare. Man väljer favoritlag första gången man startar spelet och sen gäller det. För mig, som är ett Red Wings-fan, tog det 54(!) försök att hamna där i NHL 24 efter att ha övertygat min GM. Den här gången gick det på första försöket.
Du har fler val i konversationer, även om de flesta är lika onödiga som recensionen antyder. Bättre överblick på hur du skaffar dig abilities och en Box Office tab som bidrar till att ha koll på dina divisionsmotståndade gillar jag också. 😊
I saw this wino, he was eating grapes. I was like, "Dude, you have to wait". - Mitch Hedberg
Tack för ett bra svar! Jag minns också att det var klurigt att hamna i rätt klubb, kanske lite mer realistiskt men segt om man verkligen vill spela i en specifik klubb. Jag har för mig att jag läste att just det här läget skulle få en make over men får läsa lite mer om det och se då, det är framförallt det läget som jag gillar.
Gjorde en tråd och omröstning häromveckan som handlar om EA-sportspel och hur/vart man helst köper dem.
https://www.fz.se/forum/trad/460337-ea-play-pro-ea-sports-och-ea-appen
Gå gärna in och kommentera.
Ser riktigt bra ut. Lirade hockey 🏒 i 14 år i yngre dagar upp till J-20 nivå och spelen känns rejält verkliga. Gick från NHL 22 till NHL 24 och tyckte gameplay tog många kliv framåt. Ska bli spännande att prova på NHL 25 så småningom.
Hade tänkt att shoppa spelet igår på ElGiganten som säljer det för 599:- men kan fan inte släppa tanken på Silent Hill 2 releasen som nästan är kommen. Blir att vänta lite till på köpet av NHL 25.
((( ....You Can Try and Live in Darkness, But You Will Never Shake the Light.... )))
==> NES,, Mega Drive,, N64,, PS2,, Xbox,, GameCube,, PS3,, PS4,, Wii U,, Xbox 0NE,, Steam,, Switch,, PS5 ==>
_____________________________________________________________________________________________________
|| Windows™ 10 Home || Cool Master® || Intel® Core i7 6700K @:4.00Ghz || ASUS™ GeForce® GTX 1070 || Kingston© Hyper X Fury --32GB DDR4 @:2133Mhz || GigaByte™ Z170 Gaming k3 || EVGA™ 600W || KiOXiA® Exceria 420Gb SSD || Seagate™ Barracuda 2TB HDD || ROCCAT™ Tyon --Laser || Logitec™ G710 || ASUS™ VG248 LCD 24" 1080p @:144Hz || 250 Mbit --Fiber || NordVPN™ ||
Köpte NHL 23 och hade väldigt kul med det även om jag främst spelar Franchise-mode som snarare gått bakåt dom senaste 20 åren. Hade dpcl omte några som helst tvivel om att hoppa över 24an. Blir nog att avvakta minst ett år till även om jag välkomnar att man gått över till nästa generation helst.
När det gäller PC så höll mod-communityn igång NHL 09 på ett bra sätt väldigt länge. Osäker om de fortfarande håller på, och som jag förstod så var det en hard-limit på 30 lag så blev strul efter expansionerna.