Idag är det den 1 november. I och med detta har vi rullat in i den månad som kommer ge oss ett visst Battlefield 2042. Den senaste trailern riktar sig till pc-spelare i allmänhet och innehavare av Gefore-kort i synnerhet, då det är en film som demonstrerar grafiska lösningar signerade Nvidia.

Nvidia klargör att det är pc-spelarna som kommer att skörda de läckraste grafikfrukterna.

...will get a Battlefield 2042 experience like no other, because a pc allows you to enjoy higher detail levels, uncapped frame rates, and gameplay enhanced by variable refresh rate G-SYNC monitors, TVs and displays.

En video säger mer än tusen PR-ord, och i trailern demonstreras bland annat DLSS och ray-tracing. Dessutom den nya Nvidia Reflex-tekniken, som ska minska på renderings-latensen och därmed göra det mer responsivt att sikta med musen. Låter med andra ord som en fiffig sak.