Switch 2 finns inte, men Switch 2-tillbehör kan likväl köpas i Kina
Kan loggan verkligen vara äkta? Jag, och säkert många andra, trodde att Switch 2 vore ett för logiskt namn, för bra namn för att vara Nintendo. Själv trodde jag att det skulle bli New Switch, men Switch 2 vore det perfekta namnet. Sjukt men bra om konsolen verkligen får ett så logiskt, perfekt namn.
Hmm loggan ser rätt B ut. Kan vara reals men ser ut som nån slänger ihop lite snabbt i PS.
”Den fulle har tusen önskningar, den nyktre har bara en.” - Ghandi
Eller så har Nintendo lärt sig av WiiU fiaskot och döper den till Switch 2 för att vara tydliga med att det är en uppföljare.
Jag antar att Nintendo inte skickat ut loggan än av oro för läckor så det är högst antagligen tillbehörstillverkarnas egna. Med det sagt tror jag inte namnet i sig är fel för det. Som muminpappan säger så är det ett väldigt enkelt och lättförstått namn som inte riskerar att förvirra kunderna (som att Wii U "enbart var ett alldeles för dyrt kontrolltillbehör till Wii") så skulle tro Switch 2 är närmare sanningen än typ Super Switch eller så. New Switch låter för mycket som en enkel konsoluppgradering (likt New 3DS) än en helt ny konsol så det tror jag också kan räknas bort helt.
Var kan man köpa Taco ute, vilken snabbmat kedja ? Men för 800kr för 4 väljer jag hellre oxfile och äta så mycket man kan för den pengen
Ja Switch 2 vore väl det mest logiska namnet.
Namnkonceptet har fungerat väl för konkurrenten Sony. Addera Pro när det kommer en större revision.
Även Apple kör detta namnkoncept. Det går rätt bra där med.
| Ryzen 5 3600, 16gb DDR4, GTX 1070, Samsung 970 EVO Plus 1TB, Windows 10 Pro | Nintendo Switch| Wii U| PS4 | Xbox Series X | PSvita OLED |New 3DS XL |+Diverse retrokonsoler|