Sony köper Halo- och Destiny-skaparna Bungie
Den största skiljelinjen (vad jag förstått) är att MS förstapartsspel alltid släpps dag 1 på Game Pass och finns kvar där i evig tid, plus en hel del andra spel släpps dag 1, nu senaste var det väl nya Rainbow Six. Många indie-spel kommer också dag 1.
MS marknadsför GP mycket mer aggressivt än vad Sony gör med sitt dito, därav känslan av att MS "var först", gissar jag på.
20 miljoner är inte särskilt imponerande för ett free-to-play spel😅 PC-gamers verkar iallafall tröttnat rätt snabbt.
Specs: PS5
Yay... Sony köpte Destiny ...
Det är väl ingen som gråter floder över att inte ha råd med tv-spel? Men samtidigt måste man ju förstå att bara för att "jag" har råd att punga ut 9500:- på ett par konsoller så har ju inte alla den lyxen, speciellt inte i dagens läge.
Varför skulle det vara skitsnack att man inte har råd? Långt ifrån alla kan på ett bräde lägga 15000:- på tv-spel. Måste man byta intresse bara för det? Verkligen inte! Sen skulle jag ju tippa på att en minoritet här inne sitter på alla konsoller vid varje generation, jag gör det då inte iaf, även om jag kanske har råd.
Det jag dock tycker är dumt är när man applåderar uppköp av studios som resulterar i att vissa plattformar exkluderas vilket i slutändan bara blir negativt för oss konsumenter och varken gör till eller från om du sitter på "rätt" plattform.
Arbetslösheten minskar nu? Jo, alla vuxna svenskar med jobb borde kunna lägga undan minst typ 500kr i månaden om man nu vill spara ihop till en konsol. Har man inte råd med det så som tidigare sagts, då borde man nog se över sin ekonomi på ett mer övergripande plan.
Jag säger inte att alla ska lägga 15k på ett bräde eller hur? Lägg undan lite varje månad och snart så har du din konsol. Simple as that, att alla inte har möjlighet att punga ut 15k på skoj förstår ju även jag. Sitter du dock nu idag och har haft jobb de senaste 12 månaderna och är ledsen över att du inte har råd att köpa en spelkonsol så har du ju helt enkelt bara dig själv att skylla? Den som spar han har etc...
Det förstår jag att man kan tycka är dumt, men samtidigt. Företagen måste kunna ha något att locka med, det är ingen välgörenhet vi pratar om här.
Jag sa inte att man behöver lägga 15k, jag sa att det kostar knappt det sammanlagt om man vill lira Xbox, PS, Nintendo. Kan nog få alla 3 för 10k om du letar begagnade med. Slår man ut de på några år så är det inte mycket pengar. Behöver ju inte köpa allt på samma gång;) Jag har till exempel ingen Xbox series än för Gamepass utbud tilltalar inte mig för fem öre än så länge.
Och jag är helt med dig. Gillar inte heller uppköp av tredjepartsstudios.
Har inget problem med uppköp i sig. Det kan både vara dåligt och bra (det beror på). Det som jag har problem med är exklusivitet där man medvetet låser ute kunder och plattformar.
macOS: MacBook Air 13" [M1-ARM64/16/256GB], MacBook Pro 15" [Core i7/16/256GB], iOS: iPad Mini [128GB], iPhone 8 [64GB], Apple Watch Series 6 44mm [LTE], W10: Surface Book 3 15" [Core i7/GTX 1660 Ti/32/512GB]
The purpose of morality is to teach you, not to suffer and die, but to enjoy yourself and live. --Ayn Rand
Skriv under ett upprop för en grönare energipolitik: https://energiupproret.se/