Geforce RTX 3080 kan bli dyrare än rekommenderat
Sweclockers ser en trend där priset på grafikkort blir högre än sagt.
#amd, #geforce-rtx-3080, #nvidia, #sweclockers
Kalkylerat, AIB tillverkarna får $50 per kort de säljer till listpris under första månaden.
Nvidia har säkert sett till att detta är ett villkor för att få tillräckligt många kretsar.
Sedan kommer priset att öka och tillgången på de billigare korten (utan rgb och bling) blir väldigt liten.
Nästa steg är att AMD släpper 6000-serien med 12 och 16 GB minne,
Nvidia kommer att matcha detta (plats finns redan på kretskortet för mer minne)
och helt plötsligt så har vi en ny modell med ett annat listpris...
Jag beställde en ny dator dagen då korten släpptes kl 15.02. Men det verkar som att jag inte var ute i god tid nog. Nu är jag orolig för att priset på den beställda datorn kommer att stiga innan jag får den och där med kommer få betala mer än vad jag beställde den för. Är detta troligt?
Vad jag har hört är det bara de två första veckorna. Oavsett så är det här rätt väntat, så har det väl varit varje generation med kort egentligen. Många blev förvånade över priset, det är för att Nvidia kapade 10% avkastning per kort och sänkte sig till, håll i er nu... 40%.
ÅF har jag för mig ligger på runt 3-8% marginal. Rätt galet...
Vi får se hur det blir framöver med tillgänglighet och RDNA2. Det enda jag inte riktigt begriper är varför AMD inte har gått ut med mer info kring sina kort utan väntar med att avtäcka dem om mer än en månad... Hade folk fått mer alternativ så tror jag de hade kunnat ha lite is i magen och väntat, nu känns de som de "ger bort" en stor säck pengar som investeras för nya grafikkort helt i onödan.
..:: trickeh2k ::..
Windows 11 Pro - Ryzen 7 7800X3D - ASUS TUF B650-PLUS - Kingston FURY Beast DDR5 64GB CL36 - MSI MAG A850GL - MSI RTX 4080 VENTUS 3X OC - Acer Predator XB271HU - ASUS VG248QE - QPAD MK-85 (MX-Brown)/Logitech G PRO Wireless - Samsung 960 EVO 250GB, Samsung EVO 860 500GB, SanDisk Ultra II 480GB, Crucial MX500 1TB, Kingston KC3000 2TB - Steelseries Arctic 5 - Cooler Master Masterbox TD500 Mesh V2
Nej, priset som var när du beställde är det som gäller. Har sett andra trådar som frågat samma sak där ÅF bekräftar att priset som var vid bokning är det som gäller. Känns dock som en fråga du borde ställa den ÅF du vänt dig till än här
..:: trickeh2k ::..
Windows 11 Pro - Ryzen 7 7800X3D - ASUS TUF B650-PLUS - Kingston FURY Beast DDR5 64GB CL36 - MSI MAG A850GL - MSI RTX 4080 VENTUS 3X OC - Acer Predator XB271HU - ASUS VG248QE - QPAD MK-85 (MX-Brown)/Logitech G PRO Wireless - Samsung 960 EVO 250GB, Samsung EVO 860 500GB, SanDisk Ultra II 480GB, Crucial MX500 1TB, Kingston KC3000 2TB - Steelseries Arctic 5 - Cooler Master Masterbox TD500 Mesh V2
Tack!
"underskattade"-my ass. Att den nya generationens kort med en rejäl prestandaökning kontra en lika stor prissänkning som säljer slut direkt är INTE en överraskning. NVIDIA visste garanterat om att första leveransen skulle slurpas upp av spekulanter och bottar på nolltid, speciellt med struntpratet om "introduktionspris".
Jag är nyfiken på hur många exemplar som skeppades den här lanseringen i jämförelse med t ex 1080, som också var en rejäl prestanda ökning, samt 2080 som inte ökade lika mycket utan mer introducerade ny teknik. Även ifall jag har två beställningar liggande till mig och frugan så börjar jag hoppas på att AMD hinner kontra med något innan nästa leverans når återförsäljarna i november...vore inte mer än rätt ifall folk vände NVIDIA ryggen och valde konkurrenterna efter det här larvet.
Nja jag vet inte, spel är en förhållandes dyr hobby men det beror på vad man jämför med. Min bror nyligen köpt ny MC för 150 000Kr, bara för rent nöjje. En Ifån X Whatever kostar ju runt 15k.
Så nej, jag tycker inte det är särskilt dyrt. Beror på vad man prioriterar.
Personligen blir det bara ett 3070 för mig som förhoppningsvis kostar runt 5000Kr. Jag bytar grafikkort ungefär vart femte år så då är inte prisskillnaden så står mot vad en ny konsoll kostar. Sen behöver jag såklart CPU och annat också så ja, det blir dyrare. Men jag slipper betala 800Kr för spel och online möjlighet. (som bara den på 5 år lätt blir 5000Kr till)
Med andra ord, det finns många aspekter att tänka på.
Det gäller att inte tappa bort sig i perspektiven. Jag insåg härom dagen att jag tyckte att 6000 kändes som ett mycket saftigt pris för en spelkonsoll, emedan jag tyckte att det lät som ett rimligt pris för ett grafikkort. Alltså, låt säga att PS5 känns dyrt och att ett 3070, om det skulle kosta 6000 (vilket jag inte alls hört något om, drar bara till med nåt), inte känns dyrt. Har även märkt att jag tänkt att andra prylar/investeringar i typ 2000-kronorsklassen som i realiteten hade berikat mitt liv mycket mer än ett grafikkort, ändå har känts dyra i jämförelse med ett 6000-kronorsgrafikkort. Och det är ju lite skevt.
Och då finns det även grafikkort för över det dubbla.
Antingen så kräver det att de bygger upp fabriker som klarar av efterfrågan vid släpp, men som har överkapacitet för resten av tiden produkten tillverkas. Detta leder till slöseri i form av pengar investerade i tillverkningskapacitet (och högre pris för oss konsumenter). Alternativt så börjar de produktionen långt i förväg och bygger upp lager med produkten innan släpp. Detta skulle bara innebära att alla måste vänta på produkten istället för några. Dessutom högre priser för att täcka lagerkostnader.
Det beror på vad du är ute efter. Är du ute efter Sonys eller Nintendos exklusiva spel så är konsol the way to go. Men har du redan en ok CPU så kan du få 3ggr beräkningskraften för en lite extra summa samt att du kanske gör annat på datorn som behöver kraften. Man köper det man "behöver" skulle jag gissa.
De hade lika många kort redo som de hade för 2080.
Och en prissänkning vet jag inte vad du får ifrån, det har samma MSRP som 2080 hade.
Kan faktiskt förstå att efterfrågan var över förväntan.
Amazon hade 20.000 förbokningar på endast ETT av korten, Zotacs.
Newegg hade mer trafik på releasedagen än vad de hade på BLACK FRIDAY. Det säger en del.
EVGA har sagt att de släpper nya kort för försäljning varannan dag typ, men de tar slut lika fort.
Varför är 8-10.000 en fantasisumma?
Det är så otroligt mycket konspirationsteoristämning och rykten runt 3080 att det knappt är värt att diskutera. Sweclockers sa det bäst att dom aldrig sett en sån här hype runt ett grafikkort och senast var GTX270 serien som var i närheten. Ska man ha helt sjuk prestanda för pengarna är det nu man ska köpa.
Förhandsbokar man får man korten tidigare än andra som väntar på att dom ska komma ut i butik.
Ja, det är mycket pengar. Sen kan man ju tillägga att genomsnittslönen för en landstingsanställd (tog det som exempel.) har ökat från ~13000kr år 1990 till ~38000kr år 2020. Jag är ju inte så hemma i ekonomi och har svårt att förklara inflation. Men som du ser har pengar inte samma värde idag som för 30 år sedan.