Under 2022 utannonserades Wyrdsong av Wicked Games – en ny studio bestående av diverse veteraner som tidigare jobbat på Fallout-serien, som Charles Staples och Jeff Gardiner. Då var det ett rollspel med övernaturliga inslag som utspelade sig i ett medeltida Portugal, men efter en inledande investering från Netease på över 130 miljoner kronor har studion nu börjat få slut på pengar.
I en intervju med Pcgamer berättar Jeff Gardiner att merparten av personalen sades upp förra året eftersom de inte lyckats säkra ytterligare investeringar för att göra de stora ambitionerna till verklighet. Nu utvecklas spelet av ett minimalt team och de har beslutat att skala ner det hela till att ha en zonbaserad spelvärld och ett roguelite-upplägg.
Gardiner säger att de har tog vad de redan hade utvecklat till spelet för att stöpa om det till något nytt, eftersom det helt enkelt inte hade varit möjligt att börja om från början. Det arbetssättet får honom att tänka på sin tid hos Bethesda, då han jobbade med att skapa DLC:n på ett liknande sätt, eftersom man även då måste hålla till godo med den grund och de verktyg som redan är utvecklade.
Hittills har de inte lyckats hitta några fler investerare eller en utgivare för att ro projektet i hamn.
Jag hoppas på nåt i år, men vi försöker bara vänta ut stormen, som många trodde skulle vara över under 2025, men den verkligheten ser jag inte i dagsläget. Just nu är det väldigt tufft.
Det han hänvisar till är de senaste årens svårigheter i spelbranschen, som har lett till ett otal nedläggningar av studior och tusentals uppsagda utvecklare.