Inlägg av Priapsi
Inlägg som Priapsi har skrivit i forumet
Ny chans – betatesta Elder Scrolls Online!
Den här gången kan man lita på den europeiska megaservern om man är sugen.
joke ? fan har bara 100 gig kvar på min spel hd ._.
Då får du rensa ut all porr. Misstänker att den ligger i en mapp märkt "Nickelback".
"Underlag och kvitton till deklaration 2011" heter min mapp.
Haha! Den är inte helt fel heller.
joke ? fan har bara 100 gig kvar på min spel hd ._.
Då får du rensa ut all porr. Misstänker att den ligger i en mapp märkt "Nickelback".
Tycker inte att spelarhus fyller någon sorts funktion i MMO's när husen är instanserade... i klassikern Tibia känns det häftigt då man faktiskt äger en del av en stad. Men i såna här spel förstår jag inte riktigt poängen.
Jag håller med dig, man ska kunna smälla upp sitt hus lite varstans och alla ska se det. Jag låter möjligtvis som en trasig skiva, men Ultima Online gjorde det riktigt bra, men det kanske blir för tungt för dagens spelservrar att hålla koll på allt då. Iofs kommer Shroud Of The Avatar ha icke-instansierad housing så... För övrigt är det ett spel ni borde pledga, och ge mig rekryteringsbonus;)
Wow, det där såg ju riktigt intressant ut! Blir att följa det med stort intresse, tack för tipset.
Det handlar om att visa respekt mot de drabbade människor och deras efterföljande. Tänk dig någon som upplevt av en sådan katastrof och helt plötsligt kommer du där och garvar eftersom någon gjort ett spel och skämtar om en tragedi som inte ens spelskaparna själva har utsatts för.
Spelskaparna själva utsatts för? Vet du inte att minst en av skaparna av SouthPark är jude? Kanske är båda det. Därför är det ok att de skämtar om Förintelsen. Det är ungefär som en svart skämtar om sin egen hudfärg.
Angående Tyskland, javisst var det 70 år sedan Förintelsen hände, men alla tyskar har fortfarande skuld i det (eftersom de garanterat har släktingar som deltog). Och det är bra att man påpekar det för tyskarna än idag, så de inte tror att de kan slippa undan.
För övrigt är det fängelsestraff i 24 EU länder om man förnekar Förintelsen och det är bra. Man måste ju skilja på att prata skit om Påven, Presidenten och Gud - men att prata skit om Förintelsen (t.ex. förneka den) ska ju fängelsestraffas, helt klart. Det är ju korkat att ens jämföra dem. Det heligaste vi har i väst, är Förintelsen. Håna vad som helst och vem som helst, men man åker inte i fängelse för det. Förutom om man gör det mot Förintelsen. Förr i tiden åkte man i fängelse om man hånade gud och prästerna, men det är ju fjantigt, eftersom gud inte existerar. Förintelsen existerar och ska för evigt uppmärksammas. Förintelsen får aldrig dö i folks medvetande. Jag själv hälsar inte på tyskar och skulle aldrig åka dit, jag tycker fler ska bojkotta tyskland. Rasister och nazister är vad de är.
PS. Var snälla och skriv Förintelsen med stort F, va? Visa lite respekt för f-n! Man blir ju irriterad när folk disrespektar Förintelsen!
Det var bland det mest korkade jag läst. Du hänvisar till Förintelsen och att man aldrig får glömma, vilket är helt rätt. I samma andetag påstår du att människor som inte var födda då "inte ska komma undan" och att de är rasister och nazister och att fler borde bojkotta Tyskland. Hälsar inte på tyskar? Exakt den typen av etnisk särskiljning eller åtskillnad av nationalitet är definitionen av rasism. Kollektiv arvsynd som oskyldiga ska drabbas av p.g.a din trångsynthet.
Tråkigt att man inte kan skämta om allt...
Miljontals oskyldiga människor dog och man ska skämta om det? Helt rätt att censurera sådana känsliga ämnen. Man ska alltid vara påmind om ondskan som finns/fanns för att man aldrig mer ska behöva uppleva det igen. Att sedan skämta om det är "Big No No" tycker jag i alla fall.
Bara för att händelser eller saker är hemska så borde det inte innebär att man inte kan skämta om dem, man förringar det inte genom skämt. Man kan i och för sig om det är fel typ av skämt men det verkar det inte vara i detta fall.
Självklart ska man kunna skämta även om hemska händelser, ibland är det enda sättet att handskas med dem. Men det finns tre generationer efterkrigstyskar som inte har haft någonting med nazismen att göra, men som ändå förknippas med den av människor över hela jorden. Det river helt enkelt upp för djupa sår hos många tyskar och då har de valt den här vägen. Det tycker jag att vi får respektera.
Tyskland försöker åter igen sudda bort sin egna historia istället för att acceptera att det var en "Madman" som hade makten då.
Tyskland har bland de hårdaste lagarna mot hatbrott av en anledning. Att skylla på en "Madman" vore den enklaste lösningen, men det lär man sig ingenting av. De försöker verkligen inte sudda bort sin historia. Han kom ju knappast till makten helt själv. Personligen är jag emot censur, då en frisk demokrati ska tåla det fria ordet, men efter sammanslagningen med DDR kan jag i Tysklands fall förstå vissa inskränkningar.
Macks åsikter summerar vad jag själv kände när jag spelade betan.
https://www.youtube.com/embed/3Fv10FCyNHg
Det är möjligt att ESO kan ha riktigt häftiga PVP-upplevelser men det är ingen större chans att jag köper spelet efter betan för att testa det.
Vad anser ni? Gav betan ett gott intryck?
Håller med honom helt vad gäller World PvP. Fattar inte hur en utvecklare tänker när man har tre tydliga fraktioner som bara kan fajtas i en speciell zon. Spelar ingen roll hur stor den är om det tar bort all spänning i resterande zoner.
Däremot beter han sig som en liten fjortis när han påstår att ingen bryr sig om storyn i ett MMO. "We just want our fucking epics". Tönt. Hela grejen med TES är ju all den lore som utvecklats under de tidigare spelen. Väl gjorda voiceovers ger iaf mig en skön närvarokänsla, och vi har väl alla sett hur trötta spelare är på de vanliga questen som dyker upp i stort sett alla MMO'n därute. Här känns det som ESO iaf försöker göra ngt annorlunda. Sen om de lyckas vetefan.
Är fortfarande väldigt kluven till ESO. Å ena sidan gillar jag att de uppmanar till exploration, och craftingen känns hyfsat fräsch. Gillar även grafiken, men jag verkar vara i minoritet där. Å andra sidan känns combaten rätt stel. Alla klasser är mer eller mindre beroende av hög Magicka, och de vanliga attackerna med vapen känns nästan som utfyllnad. Har dessutom väldigt svårt att se hur de ska hinna städa bort merparten av alla buggar till release. Sjukt många quests som inte går att fullfölja, och spelare står bara och garvar och lirar instrument under tiden. Kommer ge det en månad, sen får vi se.
Om du lirat någon annan stresshelg så gäller det dig OCH en vän den här gången. Kan vara bra att veta.
Fick nyckel till den här helgen, så nu får jag se själv hur spelet är. Men tack för alla svar!
Ha, skulle precis fråga om du ändrat region i klienten! Jaja, men då löste det sig.
Ligger båda versionerna under Zenimax Online - mappen? Min installation ligger "bara" på 29,4GB.
Tycker det är rätt knepigt att se skillnad på spelare/pets och NPC's/mobs, vore skönt om det gick att ordna. Man kan ju alltid hoppas att det ligger under "NPC appearances", men det tror jag inte.
Personligen hann jag bara göra en karaktär, sen krashade spelet.
Något med 64 bit och 4gig ram att göra.
Fan, då kanske man skulle dunka in lite mer RAM i sin gamla burk. Har 6gig just nu, och har ändå funderat på det.
Jag är positivt överraskad! Spelet väckte inte riktigt samma känslor som när jag spelade World of Warcraft första gången, men jag tror tyvärr att den tiden är förbi för gott.
Haha, tyvärr tror jag det med. Kommer ihåg när WoW släpptes och helt plötsligt hade det gått två dygn! Vet fortfarande inte vad som hände under de 48 timmarna, förutom att jag satt med ett dumflin på läpparna. Är det väldigt likt WoW i stilen? Har haft sjukt många trevliga timmar i Azeroth, men det var några år sedan man tröttnade på stilen.
hittade inget, men det kan ju lika gärna bero på att jag inte var med på betan. Får helt enkelt ge mig till tåls ett tag till, vill ju inte att någon ska riskera sitt konto nu när NSA bevakar tråden...
NcSoft SonyOnline ArenaNet= NSA
Haha! Men jag tänkte mer på deras praktikant herr Lindestrom, som frekventerar tråden i detta nu
Jag tror säkert att många av oss gärna skulle diskutera vår upplevelse av betan, men jag är inte säker på att det här är rätt forum. Har någon kollat om det fortfarande går att nå de officiella beta-forumen, kanske kan vi ta upp diskussionen där?
Jag hittade inget, men det kan ju lika gärna bero på att jag inte var med på betan. Får helt enkelt ge mig till tåls ett tag till, vill ju inte att någon ska riskera sitt konto nu när NSA bevakar tråden...
Haha, världsklass. Nu fattas det bara att du får ett citat på omslaget till detta mästerverk, av en oförstående utgivare.
Jag tyckte det var helt ok spel, visst var det likt wow men vilket mmo är inte det nu för tiden?. Spelade bara till level 8 kom aldrig in i craftingen, men questandet var kul och världen var snygg
Ok, tack för svar!: D
nopp men så trött på att folk skriver på tystnads avtal och sedan skiter i det....tystnads avtal är till för att hållas eller springer du runt och pratar om saker säg om du jobbar inom vården
Haha, det går alldeles utmärkt att svara i generella drag utan att bryta mot NDA. Varför tror du jag skrev som jag gjorde i frågeställningen? Eftersom du tog upp vården som exempel kan jag meddela att anställda får prata om sitt arbete och t.o.m. diskutera intressanta fall, så länge man inte avslöjar patientinformation. Det är inte en antingen-eller fråga, utan det finns en gråzon.
wildstar betan - Hur var den?
Rubriken säger det mesta. Eftersom jag inte hade tillgång till nätet när nycklarna släpptes blev det ingen beta för mig i helgen. Är nyfiken på hur det kändes. Beskriv i så breda ordalag som möjligt, så ni inte bryter NDA.
Var det responsivt eller segt? Var craftingen som i WoW och Rift eller fanns det något annorlunda med den? Och framförallt, var det roligt?: )