Cyberpunk 2077 första bekräftade Switch 2-spelet att nyttja DLSS
Mycket sämre? DLSS är ju den bästa tekniken där ute.
DLSS 1 var hemskt, men dags att släppa 7 år gammal skåpmat, vi är inne på version 4 som beskrivs som magi. Sedan vid enbart uppskalning så får du mindre fördröjning, så nu har du lärt dig något nytt.
Börjar det bli jobbigt att trolla?
Optimerat? Försök till optimering snarare. Maskinen har PS4 liknande prestanda och kommer ha problem med ett gammalt spel.
Samma med första Switch. Kom ut 2017 men klarade inte ens Arkham Knight från 2 år tidigare.
Och maskinen är det tänkt att vi ska ha i säkert 6-7 år.
Maskinen är trött och seg redan nu..
Jag har dock inte problem med DLSS (kan fungera bra, precis som FSR 4), men det är inte superbt bra att tekniken redan behövs på ett av de första spelen som släpps.
Man skulle kunna klaga på att SNES faktiskt kör med lägre upplösning än äldre NES
Det är värt att påpeka här att "behövs redan nu" inte riktigt är relevant i dagens spelvärld. Väldigt många av de storspel som släpps idag har i princip krav på att köra TAA tex då de utvecklats runt detta. I många av dessa fall så kommer man inte kunna köra dem i native utan tex DLSS även på ett 5090. Så uppskalning är här för att stanna på ett eller annat sätt även på topp hårdvara.
cyperpunk är ett väldigt krävande spel. Men det demo som visades på switch hade bra flyt även på det ställe i spelet som har ökänt sämst prestanda. Dog Town stadium bazaar. Vilket förmodligen var varför man valde att visa det området. Där kan man få långt under 30 fps i 1080p på 3060/4060 Ti utan uppskalning påslaget.
Alla maskiner tycks ha problem med det spelet, tom. Masterrace-PC:s med grafikkort som kostar bortot 10.000 är tydligen segt skräp det med. Allt är svagt, segt och värdelöst. Varför ens överväga ha kul med spel när man kan störa sig på hur spelen renderas eller inte renderas istället.
Ja, att Cyberpunk är dåligt optimerat är ju välkänt..det tog ju flera år post launch innan det ens var i spelbart skick, vilket jag nog vill klassa som ganska dålig optimering. Sen använder ju t.ex. PS5 också rekonstruering för Cyberpunk, och den stationära konsolen från 2020 tycker jag borde anses stark nog för att driva ett spel från 2020
Nja, flyter på bra på 7900xt t.ex. utan RT i 3440x1440p. Betalade lite under 9000kr.
Självklart så kan man inte förvänta sig samma prestanda från en portabel maskin men det är en reality check. Redan spel som kommer i år kommer maskinen få kämpa med, och den ska vara med och prestara under många fler år. GTA6 lär bli bökigt att optimera.
Nintendo brukar dock generellt vara bra på att få mycket prestanda ur egna maskiner men det vi har sett hittills t.ex. Mario Kart... det ser knappt ut som en uppgradering av förra spelet. Så får min del så har jag inte bråttom att köpa maskinen direkt.
Cyberpunk 2077 tycker jag inte är dåligt optimerat, motorn verkar ha klart färre problem än t.ex. Unreal 5 engine.
RT är fasansfullt tungt dock, men jag tror inte det är motorns fel.
Nja, du behöver nog reality checken.
T.ex. PS5 och Xbox hanterar många nyare spel bättre än de gör med Cyberpunk. Att du ens tar upp ett fem år gammalt (nästan nytt) spel som nån sorts poäng säger ju dessvärre att du inte riktigt vet vad du pratar om. Vissa spel är bra optimerade för hårdvaran de körs på, andra mindre bra. Har inget med spelets produktionsår att göra. Att det är ett spel med några år på nacken gjort för helt annan hårdvara än Switch 2, är väl snarare till dess nackdel än till dess fördel..
Det är snarare att du inte riktigt vet vad du pratar om 🤦🏻♂️
Du blandar ihop tekniker och får fakta helt fel.
DLSS är den bästa tekniken av sitt slag som finns just nu. Bättre än FSR och Sony/AMD’s PSSR. Frame Generation, som du nog tänker på när du pratar om adderad latens, är inte nämnd överhuvudtaget i sammanhanget.
Och att SNES klarade att köra DK: Country ”rent” har ju absolut noll att göra med detta. Det är inte ens äpplen och päron. Det är bergskedjor och smågrus på hallmattan.
Det har du redan fått svar på tidigare i tråden. NEJ, det går inte att slå av för det är Konsol. Konsoler har haft olika former av uppskalningstekniker i många år utan att folk reagerat. DLSS som används i det här exemplet råkar vara det bästa på marknaden när det gäller uppskalning just nu.
Kan vi slippa ditt trollande i tråden nu?