Elden Ring-uppdatering lägger till kartikoner för karaktärer vi möter
Såväl som en ny karaktär och nya delar i existerande uppdragsserier.
Bra det Mimic var OP
Har använt mimic-ash en hel del i min playthru och älskat den, men dock bra att den nerfas lite för den var på tok för bra.
Vidare har dom nerfat ett av mina mainsvärd som jag uppgraderat till max, men även där bra för den var löjligt bra att köra l2+r1 på med en laser-beam som gjorde enorm skada.
Däremot har dem inte nerfat mitt andra mainvapen som kommer från sista bossen och kan skjuta ut en stor arc av holy damage vilket är bra, för den kommer liksom ändå från sista bossen.
i5-10600K | 4080 SUPER | 32GB DDR4 | nVME 1TB | 34” Oled
Vanilla-PS5
Hoppas de fixat input lag, ligger runt 30-40 ms i strider ibland, är nästan ospelbart. Och ja, ta också bort 60 fps cap om det går. Kör hellre 720p med sjyst respons i kontrollerna än 1440p och seg respons.
Ryzen 7 5800x | Sapphire pulse rx 9070 xt | samsung 980 pro |
Hur mäter du din input lag? Nu vet jag inte om du har spelat Souls tidigare men har du haft samma problem i andra spel i serien? Det är väldigt vanligt att nya till serien klagar på input lag. Det beror ofta på hur någon av dessa två saker.
En roll sker på button release och inte button press vilken kan upplevas som delay.
Inputs köas om någon annan animation är igång. Om man gör en roll eller slag fast den tidigare animationen inte är klar så läggs den i en kö och exekveras med en delay så fort den tidigare animationen är klar.
I shall take your position into consideration.
Well...it seems your terms...are not acceptable
Hoarfrost är nerfad också. Tar lite längre tid att casta (inte överdrivet märkbart såvida man inte räknar frames) och gör lite mindre skada. Dock är den fortfarande väldigt användbar. Bara en smula mindre OP.
Hur mycket är Mimic nerfad? Är den fortfarande bra eller bör jag överge min +10 Mimic?
+10 mimic visar sig fortfarande vara riktigt bra
i5-10600K | 4080 SUPER | 32GB DDR4 | nVME 1TB | 34” Oled
Vanilla-PS5
Testat både med win + G och nvidia egna overlay alt + z, båda ger identiska resultat. Detta för att spelet saknar egen prestandaövervakningsfunktion. Nej, detta är mitt första souls-spel. Det kanske inte går att jämföra men upplever inte denna fördröjning med andra spel som lirar runt samma frame time eller fps (Alice-serien, Rayman, fallen order, anthem), i princip majoriteten av andra spel jag kört. Någonting med kontrollerna i Elden ring känns väldigt "off", svårt att sätta fingret på det.
Det skulle i så fall förklara saken och ovanpå detta är det cirka 1 sekund innan karaktären reagerar.
Ryzen 7 5800x | Sapphire pulse rx 9070 xt | samsung 980 pro |
Det tror jag inte, är en nyformaterad win 10 installation med 5800x och 3060 ti och även 980 pro så inget skit under huven. Rider man runt i världen och utforskar fungerar det utmärkt, det är under striderna som det kan bli segt. Inga andra spel beter sig så här så något är nog tokigt med deras grafikmotor.
Ryzen 7 5800x | Sapphire pulse rx 9070 xt | samsung 980 pro |
Hämta Mimic tear igår kväll/natt, och skulle ha hjälp av den emot en av bossarna.
Uppdaterade spelet i förmiddags och sen börja jag på Bossen, funka kanon, men har inget att jämföra med.. Blir en bra avledning. Krävs dock att den uppgraderas. Bossen känns nu möjlig iallafall än innan
Mest intresserad av hur beteendet ändrats. Jag körde +10 mimic mycket och den var riktigt bra men ibland var den fan helt dum i huvudet. Ställde sig och castade magic protection mitt i combat mot en boss som gjorde 0 magic damage. Har de fixat så den är lite mer intelligent men nerfat damage ser jag det som en buff.
Det här känner jag inte alls igen. Inte för att jag är någon Street Fighter-räv, men en hel sekund delay hade märkts av.
Trottoarkantssnubblande insjögangster.
Motorn verkar ganska slö och From verkar inte så värst haj på optimering.
Jag har inte spelat spelet på PC men där finns i alla fall moddar som snällt kan fylla i sprickorna. På PS5 är frameraten riktigt "Blight Town" (Dark Souls) på vissa ställen vilket kan vara distraherande, men aldrig så jag skulle skylla på spelet om jag dog.
Jag såg en youtube-short på nån som trodde att animationernas wind-up (anticipation) var input delay. Alltså hans ståndpunkt var att knapptryckets- och connects (träff på motståndare) tidslängd skulle vara så kort som möjligt, i alla spel, vilket jag skulle säga är helt befängt. Jag hoppas du inte gör det misstaget
Jämför med t.ex. Dark Souls 3 om du aldrig känt på ett av deras tidigare souls-spel och är osäker.
I Digital Foundry's senaste video jämförde dom två setups (i9 + 3090 vs i9 + 3080 Ti) där spår av både tidigare installationer av spelet och drivrutiner var helt raderade och 3090 setupen hade grova problem varav den andra inte hade några. Något kaiko är det med deras motor, så enkelt är det men det intressanta är vad det kan vara när det kan skilja sig så enormt mellan setups.
Jag sitter som jämförelse på en R5 3600 med ett 1080 Ti och det enda jag kan uppleva är mild stuttering en halv sekund eller så när jag rör mig in i nya områden.
Får testa vidare med annan kabel och byta usb-port. Jag har däremot inga problem alls i nya områden, tvärt om, flyter på hur bra som helst. Det är just under striderna. Spelade också nyligen ut senaste tomb raider och körde target på 60 fps, fungerade hur bra som helst.
Ryzen 7 5800x | Sapphire pulse rx 9070 xt | samsung 980 pro |
Låter som en finfin update
Processor: Intel Core i7 14700K med Contact Frame och Kryosheet
Grafikkort: Palit GeForce RTX 4080 GameRock 16GB
RAM: Corsair Vengeance RGB 64GB 6400mhz
Högtalare: Sonos Arc Ultra, Sonos Era 300 x 2, Sonos Sub Mini.
VR: Meta Quest Pro + VR Air Bridge