Hockeylegenden Tommy Söderström sågar Heatons deltagande i Mästarnas Mästare
Jag blir så upprörd att en "Isräjsare" ska få vara med! Det är ju för fan motorcykeln som kör. Han sitter ju bara på och åker med! Jag tänker bojkotta programmet! Det här förstör allt nöje för mig! Jag kan inte ta detta underhållningsprogrammet på allvar!
https://en.wikipedia.org/wiki/Jock_(stereotype)
In Canada and the United States, a jock is a stereotype of an athlete, or more to the point, someone who mainly accesses sports and sports culture, and does not much access or have access to intellectual culture .[1][2] It is generally attributed mostly to high school and college athletics participants who form a distinct youth subculture. As a blanket term, jock can be considered synonymous with athlete.[3]
Similar words that may mean the same as jock include meathead, musclebrain, and musclehead.[4] These terms are based on the stereotype that a jock is muscular, but not very smart, and cannot carry a conversation on any topic other than one relating to sports, exercise, or sex.
PC - PS4 - PS3- PS Vita - Wii U
Jo, jocks är ju kända för sin intelligens. Och ishockey är riktigt populärt i en handfull länder, medan det spelas elektroniska spel i varje land på jorden.
Precis som i motorsporter stärks inte kroppen av utövandet men kräver ändå god fysik.
En tränad människa har bättre reaktionstider och klarar av att prestera under stress. Något som är A och O i esport.
PC - PS4 - PS3- PS Vita - Wii U
"Vad är nästa grej? Yatzy? Backgammon? Det är ett skämt."
Ironiskt nog är schack en stor, gammal och väl erkänd sport. man har tävlat seriöst i schack tusentals år innan hockey ens existerade. Ishockey är väl förresten också något barn håller på med? Enda gången jag spelat hockey var i högstadiet.
Och för att vara lite elak: Vad har Tommy ens gjort som målvakt? Stått i en bur något större än han själv och försökt hindra en gummerad stenklump från att komma in.
"People don't plan to fail, they just fail to plan"
För det första tycker jag man inte ska jämföra hobby och hobby, i detta fall schack med datorspel, Visst att olympiska kommittén har beslutat att schack är en sport kan man nog ta sig en funderare på. Enda anledning till det är att det är en uråldrig tanke-sport där strategi och förmåga att "förutse" sin motståndares mönster med varje pjäs under så kort tid som möjligt,(schackuret till hjälp).
Datorspel okej visst mängdträning, strategier, reflexer, motståndare, tidspress under vissa spel. Det är nytt, miljontals spelar spelen vilket leder till tävling och publik. Men fysiskt? ALDRIG! och där är nog anledning till varför många anser datorspelande som icke sport du kan inte ta eller känna spelet med fingrarna likt schackpjäsen. Mitt tycke är att om man nu ska jämföra datorspelande som "sport" kan man lika gärna jämföra det med frågesport, Där du inte kan ta eller känna i frågorna fysiskt. Ska man ändå anse datorspel som sport! för fan ! släng in korvätartävlingar där allt ovan tränas in med. Eller något annat fånigt som kärringkånk som det tävlas i med.
Jag har utövat väldigt många sporter. Sen vaknade jag och började med gaming istället. Iofs så har jag gibbat sen 1990. All in!!
Vadå jante? Det är väl snarare jante att alla ska få vara med oavsett om man sysslar med "riktig" idrott eller inte... Jag gillar e-sport men att ta med det i MM är jag tveksam till.
Att dumförklara esport på det sättet för att man inte är insatt eller intresserad är ju bara löjligt, säger mer om individen som säger det än vad de uttalar sig om.
Om man ska dra sådana paralleller kan man dumförklara allt vad heter nöje & Entertainment etc, typ hockey, fotboll, filmer you name it.
Bara ett lågt uttalande.
Du tog orden direkt ur min mun, tack!
🖥️[ i7 12700K ] - [ RTX 3070 ] - [ 64 GB DDR4 ]
🍑 Quest 2 64GB
🎮 PS3 Slim 120 GB
Nu: MSFS 2024
Sen: Project 007 | DayZ 2 | GTA VI
Ska vi kolla till League of Legends eller Dota kanske? Kanske inte lika mycket som vissa hockey spelare.. men kom inte och säg att det handlar om mindre pengar.
Och dessutom.. kom och inte säg att det är så många fler som kollar på ishockey än väldigt många E-Sport spel! Då kan du inte ha mycket koll du inte, tyvärr.
Dota 2: Turnering nu i Augusti, prize pool är uppe i 20.7 miljoner DOLLAR! Vilket är långt efter hockeyn? Nja!
Kan väl lägga in en länk till en sida som visar dom senaste summorna inom E-Sport.. http://www.esportsearnings.com/tournaments
Växer i summor snabbt senare år. Tänk också på att det blir bara mer och mer turneringar också.
Vi kan ju samtidigt tillägga tittare, MLG Columbus hade 1.6 miljoner samtida tittare - https://esports.yahoo.com/mlg-columbus-had-1-6-143455288.html
Detta är alltså enbart CS, vilket också ökar varje år.
Uuuunderbart HeatoN! Hoppas han slaktar skiten ur alla!
Jag är 40 och spelar rätt mycket spel, jag kanske är gammal och inte hänger med... men. Jag håller med Tommy. Det känns inte som att det passar ihop. Mästarnas mästare är en fysisk tävling med kondition och styrka etc. och det känns som e-sport inte riktigt synkar med det. Nåja...