Inlägg av Priapsi
Inlägg som Priapsi har skrivit i forumet
Nä, de slänger in lite olika halvmesyrer i craftingen, som i GW2 och nu i ESO. Lite forskning som ger illusionen om att man kan skapa något unikt, men där recepten ger samma resultat om man använder rätt material. Båda är steg i rätt riktning om man jämför med WoW eller Rift, men man kommer inte ifrån att alla kan skapa identiska prylar. Verkar som de tror att spelarna inte har ork eller lust att sätta sig in i komplicerade craftingmodeller. Jaja, får väl se fram emot The Repopulation, när nu det kommer
Jag gillar craftingen i ESO rätt mycket. Kul att man lagt in en del där man forskar fram egenskaper i rustningar, vapen, potions etc., men är lite rädd för att de kommer lägga in en betalfunktion i detta för att dra ner på tiden man måste vänta med forskandet.
En sak som hade varit riktigt kul är om de hade lagt in en mängd olika egenskaper i materialen, liknande det de hade i SWG. Det ger ett helt annat djup i craftingen, och den envise samlaren kan på så sätt skapa något unikt.
Ja, som jag skrev så spelar ju alla på olika sätt. Jag tycker själv att PvP'n är otroligt viktig i ett MMO, och jag förstår vad du menar, men för mig är det bara en del av hela spelet. Crafting, story och utforskning är alla delar som förhöjer mig och min karaktär på vägen fram; och som både MMO- och TES-fan finns det sjukt mycket att hitta i det här spelet. Men om vi båda har kul från olika perspektiv så är ju resultatet lyckat. Återstår att se om ESO klarar av detta: )
Skönare ska det såklart stå.
Med risk för att låta som en bakåtsträvare, men jag förstår inte vitsen med att hetsspela till maxlvl. I ett MMO är ju upplevelsen av ett stort spel som ständigt erbjuder nya utmaningar en stor del anledningen till varför jag spelar. Vad är poängen med att nå maxlvl så snabbt som möjligt? Är det för att man först ska kunna skrika att spelet saknar endgame? Visst, alla spelar spel på olika sätt, men i min värld är vägen mer värd än målet. Dessutom blir målet, när det nu dyker upp, så mycket skötare.: )
Grymt. Kan gärna vänta på expansionerna, men man blir ju hyfsat sugen på Morrowind nu. Tack för svar och länk!
Fan vad häftigt. Vet du om Tribunal och Bloodmoon är med i projektet?
6:e april startar fjärde säsongen.
För att svara på ämnet: En vis person kallade en gång serien för Sopranos i Midgård, och det är en hyfsad beskrivning. Till skillnad från de flesta fantasyserierna med en ond och en god sida kan man anta att de flesta i GoT är mer eller mindre svinaktiga. Om du gillar Borgias eller The Tudors så kommer du med största sannolikhet fastna för GoT. Att den är seg i början beror på ett persongalleri som Tolstoj skulle vara avundsjuk på. Martin skriver varje kapitel med hänvisning till en speciell person i serien och därför hoppar den ganska duktigt mellan olika karaktärer och platser. Detta leder till att det stora skeendet rör sig rätt långsamt framåt eftersom det finns så många olika fronter.
Jag har sett bättre serier, men välproducerad fantasy är extremt sällsynt, så mitt kritiska öga behöver både linser och glasögon. Därför ser jag varje avsnitt minst ett par gånger, vilket jag antar är det bästa betyget man kan ge
Leta fram en gammal PS2:a och lira Baldur's Gate: Dark Alliance ihop. Var sjukt kul när det begav sig
Ja, eller Repopulation. Verkar hyfsat likt SWG av det jag sett, och det är inget dåligt betyg
Det kan ju bero på att Killzone säljs tillsammans med PS4 i många utgåvor. Gissar att de trixat lite med siffrorna vad gäller "sålda" spel.
Hoppas jag verkligen! En ung Burt Reynolds dyker säkert upp med pilbåge och räddar dagen.
Nä, den var ju en besvikelse. Men det känns som han har en egen stil. Lite som Guillermo del Toro, vars speciella stil man också känner igen direkt.
Tror det blir väldigt svårt att göra ett MMO av TES utan att göra instanser av så mycket att det tappar vitsen. Bland det roligaste jag vet i hela spelserien är att smyga runt och lockpicka/stjäla allt jag kommer över och sneaka på fiender med båge/dagger. Det är TES för mig, men jag kan inte förstå hur man skulle kunna implementera det i ett MMO med spelare överallt. Antingen så respawnar låsta dörrar och kistor direkt så alla som vill kan skilla på dem, vilket leder till att man bara står där och övar tills man nått max; eller så slänger man in lirarna i småinstanser, vilket leder till att man tappar känslan av ett MMO. ESO har valt att köra ett annat koncept som tar bort mycket av känslan från TES men som gör det spelbart som MMO. Detta gäller ju självklart andra aspekter av spelet med, och som kompromiss är det helt acceptabelt enligt mig. Man får ett mycket mer actionbaserat spel på bekostnad av den lugna känslan man har i ett singleplayer-spel.
Ser hellre ett NWN 3. Det jag sett från MMO't suger rätt hårt.
Ajdå, det där var inte alls vad jag ville höra...
Haha, har jag inte tänkt på, men det är verkligen en klockren beskrivning! Tack för att du planterade den bilden i min hjärna
Lev fort, dö ful, som Svullo sa.
Stalker är kampsportsmästaren i Wildstar
Haha, avslutningen var ju hur skön som helst
Eftersom BG2 kraschade hur mycket som helst på min gamla burk när det begav sig, väljer jag att se det som ytterligare en skön blinkning åt orginalet