Assassin's Creed Shadows
<Uppladdad bildlänk>
<Uppladdad bildlänk>
Haha jodå jag är medveten om att det finns gamla spel med dessa genrer men jag har inte köpt ps5 för att spela typ ps3 spel
Haha jodå jag är medveten om att det finns gamla spel med dessa genrer men jag har inte köpt ps5 för att spela typ ps3 spel
Odyssey är uppdaterat till 60 fps och skiljer sig inte mycket från dina PS5-spel som oftast finns på ps4. Kör det om du är det minsta intresserad.
Ja, det är trist det där.
… jag ska nog hålla tyst om min kärlek för Far Cry 5 också. 🤐
Team "älskar Far Cry 5" här!
En Bamseponny av folket
Team "älskar Far Cry 5" här!
❤️💪🏼
Personligen älskade jag själva animus biten och såg fram emot avbrotten som förde den storyn vidare. Tyvärr kändes det som att de själva tappade vart dom ville den storyn skulle ta vägen.
Håller helt med dig. Det var liksom två parallella historier, Desmond och Ezio (och Altaïr och Connor), som ju verkligen vägde extra tung då man spelade som hans förfäder. Man fick liksom aldrig samma tyngd med Leila. Hon hade ju inte så mycket med Bayek, Eivor och Kassandra att göra.
Hoppas de får till något bra den här gången, men att det ligger på en separat "app" känns inte helt hundra. Men jag vill i alla fall våga hoppas.
En Bamseponny av folket
Haha jodå jag är medveten om att det finns gamla spel med dessa genrer men jag har inte köpt ps5 för att spela typ ps3 spel
Odyssey är uppdaterat till 60 fps och skiljer sig inte mycket från dina PS5-spel som oftast finns på ps4. Kör det om du är det minsta intresserad.
This. Det fick next gen-patchar. Jag spelade igenom det på PS5, riktigt snyggt och med grymt flyt.
https://www.eurogamer.net/assassins-creed-odyssey-origins-60f...
Jag förstår att jag är säkert är rätt ensam här, men Origins och Valhalla är mina absoluta favoriter i serien, tillsammans med kanske tvåan (fastnade aldrig för Odyssey på samma vis - men spelade även det sist i ordningen). Origins är dessutom ett av mina bästa spelminnen någonsin, älskade det. Så för mig låter detta helt magiskt!
Valhalla är bäst. Gillade inte Mirage, när de skulle försöka gå tillbaka till rötterna. Var otroligt tråkigt.
Team "älskar Far Cry 5" här!
Far Cry 5 är ett mästerverk!
Far Cry 5 är ett mästerverk!
Personligen är far cry 5 #2 på min lista över far cry serien, #1 är far cry 3, vaas är så jäkla grym
Ja, det är trist det där.
… jag ska nog hålla tyst om min kärlek för Far Cry 5 också. 🤐
Team "älskar Far Cry 5" här!
Far Cry 5 är ett mästerverk!
Personligen är far cry 5 #2 på min lista över far cry serien, #1 är far cry 3, vaas är så jäkla grym
+1 tycker riktigt bra om Far Cry spelen. 5an är min favorit, sen 3an, 4an och tyckte ändå 6an var helt OK
MVH Milky
AMD Ryzen 7 7800X3D, AMD 7900XTX, 2 x 16 GB DDR5 6000 MHz
Spelet känns väldigt spretigt och att det är lite för många idéer och typer av spelare man försöker tilltala. Lite blandat vad folk verka ha fått för intryck av previewen. Svårt att sia om hur spelet tas emot när det väl släpps men spontana känslan är att det blir ett ytterligare 3/5-spel.
..:: trickeh2k ::..
Windows 11 Pro - Ryzen 7 7800X3D - ASUS TUF B650-PLUS - Kingston FURY Beast DDR5 64GB CL36 - MSI MAG A850GL - MSI RTX 4080 VENTUS 3X OC - Acer Predator XB271HU - ASUS VG248QE - QPAD MK-85 (MX-Brown)/Logitech G PRO Wireless - Samsung 960 EVO 250GB, Samsung EVO 860 500GB, SanDisk Ultra II 480GB, Crucial MX500 1TB, Kingston KC3000 2TB - Steelseries Arctic 5 - Cooler Master Masterbox TD500 Mesh V2
Svårt att bestämma mig för vad jag ska tycka om shadows, ser typ ok ut.(ganska normal ubi spel)
Dock tveksam då jag läst en del om att de tagit sig stora friheter att hitta på eget narrativ istället för att någorlunda följa japans historia.
Kanske blir att avvakta tills jag läser mer om spelet efter släpp innan jag bestämmer mig.
Dock tveksam då jag läst en del om att de tagit sig stora friheter att hitta på eget narrativ istället för att någorlunda följa japans historia.
Det är lite av ett signum för serien. En hel del övernaturligt också. Man får ta det för vad det är och inte en historielektion.
Jag tycker det är mycket skavanker med Ubisoft spel. Valhalla var en besvikelse.
Jag lämnade inte Animus förrän i slutet av spelet, glömde bort det. Så alla händelser i Animus utspelades i tät följd i slutet av spelet. Likaså med resan till Asagudarna. Allt skedde i tät följd på slutet vilket gjorde att dialogen inte hängde ihop överhuvudtaget.
Något helt värdelöst med Valhalla var ljudkvalitén. Det tog Ubisoft 2 år innan de ens svarade på kritiken. Och svaret blev att de kan inte göra något åt saken. Jag antar att det är oförändrat nu?
Shadows ser även ut att lida av samma förhöjda svärta (raised black levels). Menusystemet ser ut att ha korrekt svärta, men när man återgår till spelet så ser allting grått ut igen.
Animationerna ser fortfarande ut att sväva bland molnen utan tyngd eller någon form av kontakt.
Team "älskar Far Cry 5" här!
Fantastiskt spel!
00:00:02:42
Ny storytrailer (så vill man gå "ren" in i spelet ska man nog skippa den, för jo, det är ju fokus på berättelsen). Jag gillar att man börjar få mer pejl på storyn. Kan bli bra det här!
Kan nog inte hålla mig utan kikar nu.
Edit : ser ju riktigt fett ut, starka Shogun-vibbar.
dock älskar jag odyssey (tror jag har typ 300h i det)
Same. Intressant hur folk har så vitt skiljda preferenser i serien. Bästa någonsin är Odyssey + AC3, många verkar dock tycka de är bland de sämsta.
Kanske kriminellt att tycka vikingar är tråkigt som svensk men har aldrig provat Valhalla, gäsp på allting som har med vikingar att göra. Shadows ser sjukt bra ut dock, miljöerna, stämningen, allt. Pepp!
Suckar alltid lite lätt för mig själv när en sån sektion börjar. Stressar alltid igenom dem så jag kan spela ”det riktiga spelet” igen, vill mest bara få de delarna överstökade.
Tur att den delen inte tog upp så mycket av spelet i Valhalla.
-^-^--^-The sound of a bat cutting through space and time-^-^--^-
Jag har eg aldrig spelat AC spelen.
Testar nått av de gamla hos en polare.
Spelade början av Valhalla.
Men.... jag gillade inte systemet med utrustning. Kändes som att allt bara skulle vara en kamp att dammsuga kartan efter utrustning och crafting-material för att få små mätare (skada. Crit chans. Etc) att krypa uppåt.
Hur är loot/equipmentsystemet i nya?
Liknar det Valhalla?
Same. Intressant hur folk har så vitt skiljda preferenser i serien. Bästa någonsin är Odyssey + AC3, många verkar dock tycka de är bland de sämsta.
Jag tyckte om Odyssey mycket, men det var inte lika magiskt för mig som Origins och Valhalla var. Att jag spelade det sist, efter både Origins och Valhalla, hade nog sin del i det. Jag spelade dem i ”fel” ordning.
Det är lite som Far Cry 3 för mig, jag spelade tyvärr ut både del 4 och 5 innan det. Jag vet att det hade känts mycket mer fräscht och unikt om jag hade spelat även de spelen i ”rätt” ordning.
Vad fan har hänt på fz? Det har blivit betydligt lägre i tak. Återigen har mina kommentarer tagits bort utan motivering.
Jag tror att du fått svar förr:
Orsaken är att de allra flesta som läser och diskuterar här vill att det först och främst ska handla om spel. Vissa ämnen (hudfärg, politik, jämställdhet, nationalism m.fl.) leder ofelbart till att bråk och tjafs tar över hela diskussionen. Därför säger vi nej till såna diskussioner. Man får diskutera sånt på annat håll.
Just det, glömde bort slutscenen med äpplet och påven i Peterskyrkan. Eller var det från Brotherhood? Minns inte hehe!
Jag förstår. Å andra sidan kan jag tänka mig att den andra forumiten menade "antika" Rom snarare än i renässans-Italien. Roms glansdagar typ. Det hade kanske varit rätt nice.
Det var AC:II
Spelplattform: Playstation 5
Stationär dator: Linux EndeavourOS [Cinnamon DE]
Jag tyckte om Origins och Odyssey men blev väl lite mätt då. Köpte AC Valhalla då vikingatemat lockade mig, men jag tycker inte att de fångade riktigt vad jag var ute efter. Sen var det inte märkbart snyggare än de tidigare spelen. Vilket var lite av en besvikelse. Näe nånting klickade inte som i de tidigare spelen, men jag är pepp på detta. Förhandsbokar nog så jag får dlc etc.