Kör Skyrim på PS5 i 60fps – med mod!
Wow...
CPU: Intel 12600K GPU: ASUS RTX 3080 TUF OC RAM: G.Skill 16GB DDR4 CL14 @ 3200Mhz
Moderkort: TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 Kylning: Noctua NH-U12A chromax.black Chassi: Fractal Design Meshify 2 - Light Tint PSU: ASUS ROG Strix 1000W 80+ Gold SSD1: Samsung 990 Pro 1TB SSD2: Samsung 980 Pro 500GB SSD3: Samsung 850 Pro 1TB Skärm: AOC Agon AG271QG 165Hz IPS G-Sync Cooled by Noctua
Testade häromdagen på min OG PS4 och det fungerade fint så länge man inte var i städerna tycker jag. Har dock några andra moddar installerade som kanske påverkar prestandan.
Om man installerar modden via spelets Mods meny så är det viktigt att man startar om spelet helt. Missade det själv först och blev besviken när jag inte märkte någon skillnad trots att jag bara var i ett kapell.
Edit: Kan tillägga att skaparen av denna mod även har släppt några andra som höjer spelets FOV om man är intresserad av det.
Oh spännande! Nu är jag inte throphy hunter direkt, men ändå tråkigt att grafik moddar även gör så att man inte kan få en endaste trophy.
Har inte utforskat alla ps mods, men tex på Fallout 4 så kunde jag inte hitta någon sådan mod iaf
Teknikens under. Nu kan vi spela spel från 2011 i 60 FPS. Woah.
Jag hade faktiskt utgått från att ps4 och xbox one körde spelen i 60 FPS redan. Det var ju ett gammalt spel redan för dem.
Ah trist! men tack för din hjälp och att du tog dig tid att söka på det
Va är detta för kommentar?
Sitter och trycker med min ps5 4k native i 60 fps på valhalla, demons souls, fenyx, days gone.... fullkomligt älskar den!!!
i5-10600K | 4080 SUPER | 32GB DDR4 | nVME 1TB | 34” Oled
Vanilla-PS5
Det går, med fallout 76 fixade detta ganska snabbt då folk utnyttjade det genom att låsa upp fps och kunde springa runt i världen otroligt snabbt.
deras VR-spel med samma motor är även de upplåsta för att kunna köra i de högre framerates som vr-headsetsen använder.
Problemet är väl att de faktiskt måste släppa denna uppdatering, det är därför skyrim fortfarande i grunden är låste till 30 fps på konsol på konsoler.
Haha, ps4 var sketen så in i helv däremot.
i5-10600K | 4080 SUPER | 32GB DDR4 | nVME 1TB | 34” Oled
Vanilla-PS5
Meh, jaha där ser man. Men det är ju hiskeligt snyggt ändå måste ja säga
i5-10600K | 4080 SUPER | 32GB DDR4 | nVME 1TB | 34” Oled
Vanilla-PS5