Nvidia Geforce GTX 1080 Founders Edition
Nu är det här. Toppkortet baserat på Nvidias nya grafikarkitektur "Pascal" har äntrat testlabbet, och resultatet är förkrossande.
#nvidia, #amd, #the-division-2, #the-witcher-3, #grand-theft-auto-v, #metro-last-light, #rise-of-the-tomb-raider-20-year-celebration, #hitman-2
FE är bara helt sjukt, Fan vad NV mjölkar sina kunder på pengar bara för man vill vara först ut.
Gillar inte hur utvecklingen går, Detta är ändå Nvidias övre mellanklasskort och det är så jäkla dyrt.
Смерть решает вÑе проблемы. Ðет человека, нет проблем
Om jag väntar 10 år så kan jag få ett kort som skrattar åt detta skitkort.. Fan vad jag är smart!
För klen prestanda precis som man trodde.
Klarar inte ens 144fps i 1440p, om man inte vill lira i medium.
4K ska vi ju inte ens snacka om, tvivlar att 1080TI kommer att klara de ens.
Corsair Obsidian 1000D* Corsair AX1600i* MSI X670E Tomahawk* Amd 7800X3D * 32GB G-Skill DDR5 6000Mhz/32* Asus RTX 4090* Corsair MP600 1TB* Samsung 980 Pro 1TB
Jag vet inte hur insatt du är i VR-kraven, är det inte själv, men jag hörde när de berättade om nya tekniker mm samt den stora prestanda ökningen för just VR med 1080.
Tänker på den här videon: https://www.youtube.com/watch?v=JgQ_JsbEW3o
Det är inte Nvidias fel att du kör med en 144Hz 1440p monitor på bara ett grafikkort. Med dessa skärmar så är det tänkt att du ska köra med minst två grafikkort, åtminstone om du spelar tyngre spel än CS:GO. Nya generationens grafikkort är mer framtagna för VR som kör 90 Hz 1200p.
Men det beror ju även på vilka inställningar man kör på.
Witcher 3 tex kom de här upp i över 90fps i 1440p, medans på andra sidor hamnar de runt 70-80fps pga att de i kör i högre inställningar.
Vissa av dessa inställningar kan var extremt krävande men kanske inte alltid värda att maxa.
VR kommer annars aldrig vara redo eftersom spelen alltid blir mer krävande och vissa kommer alltid ha speciella inställningar som bara framtidens kort fullt kommer gå att kunna nyttja med bra framrate. Speciellt om man inte vill blanda in SLI och crossfire.
Kör själv ett 980 Ti, och spelar i 4K där jag hittills nöjt mig med 30fps i de snyggare/mer krävande spelen. Det här lockar riktigt mycket, men frågan är om det är värt att uppgradera...
Processor: Intel Core i7 14700K med Contact Frame och Kryosheet
Grafikkort: Palit GeForce RTX 4080 GameRock 16GB
RAM: Corsair Vengeance RGB 64GB 6400mhz
Högtalare: Sonos Arc Ultra, Sonos Era 300 x 2, Sonos Sub Mini.
VR: Meta Quest Pro + VR Air Bridge
Fast GTX 1080 ligger ju strax under 8000:- i pris redan
Processor: Intel Core i7 14700K med Contact Frame och Kryosheet
Grafikkort: Palit GeForce RTX 4080 GameRock 16GB
RAM: Corsair Vengeance RGB 64GB 6400mhz
Högtalare: Sonos Arc Ultra, Sonos Era 300 x 2, Sonos Sub Mini.
VR: Meta Quest Pro + VR Air Bridge
Notera att det är prisnivån för Nvidias Founder's Edition, korten från partnertillverkarna kommer sannolikt hamna närmare 7000 kronor.
Allmän Japan-konnässör och smått besatt av allt som heter JRPG och Metroid.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Plattformar: PC, PS5, PS4 Pro, Nintendo Switch, N3DS, PS Vita, IOS/Android.