Inlägg av Majorkraft

Inlägg som Majorkraft har skrivit i forumet

Skrivet av Lasrod:

Det finnns egentligen ganska hyfsat utbud men tror mer att de göms i mängden av allt annat. Exempelvis Iron Harvest, They Are Billions, Northguard, Company of Heroes etc. Men vist är det svårt att hitta spel som slår klassiker som Starcraft och C&C.

Med hederligt RTS syftar jag på 90-tals RTS t.ex Starcraft AoE Red Alert med basbygge, samla resurser, potentiella rush/turtle spelsitilar etc och inte Towerdefense-rts hybrid, turordningsbaserade rollspels-rts eller Company of heroes som skippar byggandet.

Hederliga RTS som Starcraft och C&C

Ja jösses

What about Shogo 2 eller remake på NOLF 😪

Borde finnas några klasser kvar att avtäcka då kan man anta

Jack Black kommer göra den outhärdlig men får bita ihop och unna barnen det.. Kan alltid vila ögonen om inte annat

Dom lyckades ju hålla HL 2 hemligt ganska långt in i produktionen innan dom släppte första infon om det så omöjligt är det inte men känns ändå som grisar flyger innan 3an tillkännages

Haha rätt charmigt men tror många blir vansinniga på trallandet efter ett tag, speciellt trötta föräldrar 😬

Dummaste jag hört. Som om ID Software skulle patentera rocketjumping eller Nintendo att patentera rädda prinssesor.. Själv ska jag patentera min sovställning som gör att kroppen alltid känner sig 30 år äldre än vad den är när jag vaknar upp

Verkar riktigt trevligt, det enda som stör mig är att fordonen är enorma vilket iof är blir mer realistiskt men föredrar ändå mindre som i C&C

Finns även en anime från 2023 som är helt ok https://www.imdb.com/title/tt18311412/

Sämre prestanda, varmare, mer högljutt (förvisso 3:e partskylare) än ett vanligt 4080.
Det här vad det sorgligaste prestandahoppet från en gen till en annan jag har sett tror jag..

Ja det hade varit jäkligt irriterande om det funnits med

Skrivet av schmuttah:

Tror att det är snott från songs of conquest. Var ett tag sen jag spelade det men har för mig att man fick välja hur varje enhet skulle bli uppgraderad på två sätt. Behövde bygga en byggnad för det och om man gick mot en uppgradering så kunde man inte bygga den andra.

Njäe det fanns redan i HoMM 5 expansionerna som f.ö är väl värt en genomspelning när man väl vant sig vid kameran och städerna. 5an är mkt underskattad i mitt tycke

Ser trevligt ut men för lite variation i utseende på Hivetrupperna.. En stor svullen grön giftblåsa på nån enhet typ som starcraft 2 Baneling hade livat upp det lite. Gillar f.ö att det är 2 uppgraderingsalternativ på varje enhet om det balanceras rätt!

Vore ändå trist om xbox försvann för konkurrensens skull

Usch för Jack Black i film, han borde gå tillbaka till musiken

Ändå konstigt då dom bara spelat några dagar innan det släpps (imorn). Borde ju vara helt färdigt tycker man vilket tyder på att det lär vara lika buggigt vid release om det inte släpps en stor patch samtidigt

Skrivet av The_Holo:

Är det inte typ där TinTin bor?

I see what you did there! Sen är det väl våran välartikulerade kapten som äger stället om jag inte missminner mig

Skrivet av Johan Lorentzon:

Tror ett problem är att det introducerades nya mindre populära karaktärer som inte de inbitna serietidningsläsarna har koll på. Dessa ska dessutom byta ut originalhänget eller så ändrar en karaktär skådis, som att Falcon blir Cpt. America. Båda är helt i linje med tidningarna, men folk gillar i regel inte sådant.

Tror DC haft samma problem länge. De mest kända de har är Batman, Superman och kanske Wonder Woman. När vi kommer in på resten är de rätt okända för gemeneman och då går de inte bra på bio. Ett exempel är väl att Flash-filmen och dess största dragplåster var Keatons Batman. Så då går de reboota Batman eller Superman för 20e gången istället.

Precis och det går inte att spinna vidare på batman och spiderman i all evighet därav bubblan som tillslut spricker och det dröjer lång tid innan folk vill betala för att se det igen