Söker ett vikinga-pc-spel från sent 90-tal eller tidigt 2000.
Jag kommer inte ihåg mycket av spelet eftersom min dator på den tiden inte klarade av att spela spelet. Det jag kommer ihåg är att spelet är 3D och att man styr karaktären i tredje person (tror jag). Man väljer mellan 4-5 olika vikingar att spela och som har olika abilities. Den enda karaktären jag kommer ihåg är en tant som flyger genom att fisa.
Kan det vara The Lost Vikings 2 som du söker? https://www.youtube.com/watch?v=_bJJ9Abrn5U
Edit: Pucktvåa! Vikingen Olaf var karaktären med skölden som segel och gasfylld propulsion
PSN: LupX - Got tea-bagged by me? Just following RoE for digital warfare
Ne. Vet inte hur jag ska förklara spelet. Man styr karaktären som i wow, tror jag, med kameran bakifrån. Det kan också vara first person. Den viktigaste informationen jag har är väl att det är olika karaktärer man kan styra, som har olika abilities, och den enda karaktären jag kommer ihåg är en vikingatant som flyger genom att fisa. :/
Ne :/.
Nepp :(. Tyvärr.
Viam inveniam aut faciam
Rune var min första tanke också när jag läste titeln!
Börjar fundera på om det faktiskt är ett vikingaspel. Har gått igenom en relativt lång lista av vikingaspel mellan 90 å 00 talet å hittar faktiskt ingenting som kan likna det du söker. Är du till 100% säker att det har ett vikingatema?
Det måste vara ”Odens öga”! Vill minnas att någon flög genom att fisa i det spelet.
Video: https://youtu.be/te-p-WKh-b4
Inte 100% :/. Men tror det, och har en vag känsla av att odin kom upp på något sätt.
Jag tror det är det spelet jag letar efter :D.
Edit:
https://www.youtube.com/watch?v=QWc_CucFv7M
Tittade nu på introt till spelet och CD:n och kan bekräfta att det är spelet jag letade efter! Jag har letat i flera år. Tack så sjukt mycket!
Så roligt! Underligt spel alltså. Har för mig att det var gjort för multiplayer? Jag kunde bara spela singleplayer och minns att kartorna var jättelånga och att det var segt. Det roligaste var att välja bland de färgstarka karaktärerna.
Det enda jag kunde göra var att välja karaktär, spelet kraschade efter några steg :D. Kommer ihåg irritationen. Jag får se till att införskaffa och se om det var värt försöken att hitta, eller ja, det var värt för att få bort frustrationen av att inte veta vad det var för spel. Slipper den nu och det ska du ha mer än tack för!
Fan det där minns jag så väl! Ville vara med och spela men min mor sa blankt nej. Fick inte ringa. Var för dyrt.
tänk på språkbruket här hänger ju barn och ungdomar
Det är inte Hemidall 2..?