Assetto Corsa Competizione avtäckt!
Svinseriös racingsimulator tjuvstartar i sommar.
#assetto-corsa, #assetto-corsa-competizione, #early-access, #kunos-simulazioni, #racing, #releaselistan
@Carl Johansson-Sundelius: nä nu blir det en calzone till middag, detta ska firas
@Carl Johansson-Sundelius: oh den hade jag glömt. Har du fler på lager? Mina pizzakunskaper har börjat tyna.
Skaffe ratt för någon månad sedan så är inte jätteinsatt i racingen/communityt, men jag har fått uppfattningen av att Assetto Corsa verkar väl vara lite av goto-spelet för de som vill glida runt i en förbaskat realistisk simulator. Många anser att det är den bästa simulatorn just nu.
Blev grymt nyfiken på det här spelet för AC är något som rullar hemma några timmar varje kväll
GT3 race i Assetto Corsa är riktigt kul
jag har 2 servrar för AC med GT3 och banor byts lite då och då.
är även med och kör race på VGP.se så kolla in det om ni är nyfikna
/Anders Matsson
|Intel i7 8700k @ 5GHz ||EK-Vatten ||ROG STRIX Z370-G |G.Skill 16GB DDR4 3600MHz ||MSI GeForce GTX 1080 Ti 11GB Gaming X (EK-Vattenblock ||Samsung 750 250G SSD system disk || Samsung 840 Evo 250G Steam disk |FRACTAL DESIGN DEFINE R4 WHITE ||Corsair HX750W || Thrustmaster T500RS - SRC-GT1 || Fanatec CLP V2 ||OculusRift|
Jag köpte Assetto Corsa när det kom som early access (pc) på Steam för flera år sedan, men avinstallerade det i somras på grund av att det var så stelt och dåligt, och att det aldrig verkade bli färdigt. Jag tröttnade helt enkelt. Det kom dock små patcher väldigt ofta. Jag lockades/lurades först av de snygga bilderna och filmerna på spelet.
Det finns redan så många bra mycket bättre och snyggare bilspel.
autograph