Forza Motorsport 7 – demoversioner ute nu
Ska bli trevlig med lite BRUM BRUM ..
Någon som vet hur man bestämer eller ändrar foldern för vart Windwos 10 store games hamnar
Det är jag som är Stav felet här på forumet (Dyslexi)
All human beings are born free and equal in dignety and rights. And conscience and should act towards one another in a sprit of brothrhood
Någon annan som hade problem med prestandan? Min dator uppfyller de rekommenderade specifikationerna och har ett GTX 1060 men spelet hackar kraftigt i menyerna och i själva racen så kan det frysa till i upp mot 2 sekunder. Testade att sänka allt till medium men det påverkade inte problemen.
// Bacon <3
Tack dock verkar det inte gå att ändra mappar och så där bara vilken hårdisk
Det är jag som är Stav felet här på forumet (Dyslexi)
All human beings are born free and equal in dignety and rights. And conscience and should act towards one another in a sprit of brothrhood
Laddade ner och testade demot funkade finfint, kunde köra på Ultra och 60 fps i 1080p utan problem. Har ett Gtx 1060 och i7:a i botten...
Testade igår, ville ju bland annat testa lite upgrades men det verkade man inte få i demot, lite trist. sen nästan 23GB för ett demo för 3 fordon kändes ju rätt rejält stort...
Kör med en i7 3770K @ 4,4 Ghz och ett Strix 1080 och körde i stort sett allt på max på en 1440p skärm. Funkade helt okej för min del MEN tror inte att den låg på konstant 60 fps ingame, skulle gissa på 50-60 fps. Brukar köra Fraps för att kolla fps men det funkar ju tydligen inte med Windows store spel, eller? Upplevde dock inget lagg i menyer som en del verkar ha gjort.
Nu är ju frågan: Forza 7 eller PCars 2?
EVO 960 SDD, 1080ti & Ryzen 1700 i 1440p och menyerna laggar satan. Flyter på riktigt bra ingame dock. Kan ej mäta men känns som 60 stabila fps rakt igenom.
Instämmer, buggigt i menyer o annat men stabiil prestanda.. Enligt benchmarken med allt på max (Manuellt, inte dynamic) och resolution scale 100% i 4k (3840x2160) så fick jag en avg på 59.9 fps (nån vsynk grej antar jag, kunde inte få bort vsynk oavsett inställning).
Jag har dock lite Lopsided PC-spec. Gammal i7-2600k OC@ 4.5, 16 gigamega ram och ett Asus Strix Gaming 1080Ti (ja, jag passade på o tjacka graffet då inet hade rea nyligen)
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life.
- Sir Terry Pratchett
Forza var fruktansvärd dålig upplevelse för force feedback och ratt. Väldigt vackert bilspel nog finaste bilspelet när det kommer till effekter men jag vill ha känslan och forza gav ingen bra känsla. Sen borde jag kunna definera bättre vad bra känsla är men det kändes inte riktigt som rätt bilspel för mig. Ska bli kul köra pc2 se hur det är. Assetto corsa, rFactor 2, iracing och pc är mina favoriter men är den som känns mest plastig av de 4. Ska bli kul se hur tvåan känns
Har nu kört Forza Motorsport 7 (demot), och det är både snyggare och har bättre körkänsla (med tangentbord) än Project Cars 2 (Limited Edition).
Tyvärr har jag köpt båda. Kunde inte välja.
Men jag har en känsla av att jag kommer att gilla Forza 7 Motorsport (Ultimate Edition) mer.
Ska testa båda senare med G-27 ratt.
autograph
Hur man kan anse att ett bilspel har bättre körkänsla med tagentbord är utom förstånd. Det finns ingen körkänsla med tagentbord finns inte en enda bil som du styr via tagentbord. Jag kan hålla med om att forza 7 är bättre för tagentbord och kontroller.
Däremot har pc2 mycket bättre körkänsla med ratt än forza 7.
Jo, det är så att pc2 överstyr enormt med tangentbord så att det blir ospelbart, det gjorde inte pc1. Det kan ju förmodligen bero på någon inställning för styrningen, som jag ännu inte orkat kolla efter.
Forza 7 Demot har perfekt styrning och körkänsla, (och snygga kurvor på avataren. Man kan välja "gender"!). Alla i Dirt-serien har också bra körkänsla med tangentbord.
Jag ska jämföra körkänslan på pc2 och Forza 7 med G27-ratt, snart.
PS: Jag kör alla bilspel med tangenbord eller ratt, beroende på om jag orkar ta upp och skruva fast G27-ratten och växelspaken i bordet. Pedalerna står däremot alltid på golvet.
autograph
@autograph: Körkänsla finns inte i tagentbord! Däremot kan jag hålla med om att forza 7 gör bättre på tagentbord! Körkänsla finns bara i ratt imo
@autograph: om du inte gillar pc2 FFB testa denna custom made preset http://forum.projectcarsgame.com/showthread.php?51628-Jack-Sp...
Jack spades borde bli anställd
@autograph: Ja men det är deras personliga forum! Lika bra registrera dig så kan du kanske hitta personer som har roliga tävlingar osv på provata servar låst för bara de som kör cleant osv samt perfekt för fråga om inställningar osv
Ok. Jag börjar förstå det nu, efter att jag testkört Forza 7 demot, och nyss fullversionen (pc).
Det är supersnyggt med väldigt realistiska väderväxlingar, verkliga billjud och atmosfär. Och den har perfekt körkänsla!
Dessutom mycket bra intuitiva menyer, och massor av bilar och banor. Jag är redan helt nöjd. Lite kul detalj att man kan välja "gender" på föraren.
Klart överlägset bättre än Project Cars 2, som kunde ha varit en expansion, tycker jag vid jämförelse.
autograph