No Man's Sky - PC eller PS4?
Hade det kommit till Xbone så hade jag köpt det där.
Varför?
Jo, jag anser mig själv vara en casual spelare, denna typen av spel lockar mig väldigt mycket då.
Ingen stress bara åka runt i galaxen och utforska i sin egen takt.
Andra delen med casual är att jag gärna är bekväm när jag spelar, med det menar jag att jag då föredrar en mjuk soffa som man kan ligga ner i.
Spel som kräver mer fokus, som till exempel deathmatch spel (Battlefield osv osv) då sitter jag gärna vid datorn med mus och tangentbord.
Tyvärr blir det PC för min del, eftersom jag inte orkar vänta på "ifall" No man's sky släpps till Xbox.
Blir PC för min del, är grymt sugen på spelet. Är dock jäkligt tveksam till att de får spelet att fungera särskilt bra i början. Alla mina varningsklockor klämtar. Hoppas innerligt att jag har fel.
I am the black wizards.
PC! Har precis uppgraderat burken med nytt moderkort, RAM, processor och grafikkort. Come get some! Blir jag sugen på sofflir kör jag via Steam Link.
Om det blir ett köp så blir det för PS4. Kommer hålla mig och se vad folk säger om det innan jag köper det. Det är inte ett spel som jag har varit riktigt hypad över så att vänta en stund är inget problem för mig.
Inser att jag börjar dra mer av mitt spelande till PS4 från PC. Varför vet jag inte riktigt.
Tydligen jätte problem med framerate och fow på ps4 ev löser dessa buggar i senare patch men jag skulle avakta lite som ps4 ägare.
iofs hade det nog inte varit bättre på xbox one om det inte varit konsoll exlusive..
Så blir pc för mig dock är jag beredd på bugs galore så blir man inte irriterad
quod similis saporem blandeque coruscant
ok det låter ju skönt att det inte är super störigt:)
Ja tydligen flera som gnällt på skum FOV, men känns ju inte som nått som inte går att lösa med en patch kan man tycka..
quod similis saporem blandeque coruscant
PC (har inget PS4 men en XB1). Kommer förmodligen spela mycket i soffan med en Xboxkontroll trådlöst kopplad till datorn och TV även kopplad till datorn.
Har för mig jag körde fov på max men ska kolla,
Går även om man vågar att köra deras experimental build i steam kräver dock aktiverings kod men bara att googla på det.
Har koden hemma men är på jobbet just nu så är det nån som behöver den messa mig så fixar jag den ikväll om ni inte googlat fram den själva dvs eller om nån skriver den här.
Tänk bara på att vanliga supporten inte gäller på den vad jag vet..
quod similis saporem blandeque coruscant