Meta har avtäckt sin VR-prenumerationstjänst: Meta Quest+
Ja inget som lockar just nu iaf
Gör inget för egen del ifall dem separerar det.
Eftersom att VR är lite nischat just nu så finns det förmodligen utrymme för att ta lite extra betalt för en väl fungerande tjänst.
Entusiaster/early adopters brukar vara köpstarka grupper också.
Motsvarigheten till PS Plus som fanns förut(kommer inte ihåg namnet) hade väldigt lite fokus på VR och jag tror inte heller PS plus i framtiden kommer lägga särskilt mycket fokus där.
Just nu så är det väl bara 1 PSVR2 spel på plus, vilket är Humanity.
Edit* Kanske ha något PS Plus Essential spel någon gång ibland och sedan PS Plus VR för de som vill fördjupa sig.
Edit2* De skulle kunna apa Gamepass mer här också, eftersom att argumentet emot GP liknande tjänst på Playstation är att deras egna titlar redan säljer så bra, vilket bör skilja sig från VR där de inte ens släpper särskilt många egna titlar. Kan de få stadig inkomst där istället så bör det finnas mer utrymme för lite större titlar och samarbeten, även om de inte motsvarar de största AAA PS5 spelen.
Jag verkligen ogillar den här typen av tjänst. Att man bygger upp ett bibliotek över tid, som man sedan får lov att hyra?
Det är ju det sämsta av två världar - man varken äger spelen, och får ändå inte tillgång till vad man vill spela utan att behöva vänta X antal månader. Det här tramset kan Playstation behålla, det ska vara Gamepass-liknande eller inget.