Rykte: En remaster av Horizon Zero Dawn är på väg
Tycker miljön - som många redan nämnt - redan är snyggt i orginalet men NPCer skulle kunna piffas upp och sidequests skulle kunna göras mer intressant. Kanske göra raids (storma piratbyar) mer intressant också. Hade ingen lust att göra extra saker utanför mainquesten i Horizon. I forbidden West var det mycket roligare.
...och sidequests skulle kunna göras mer intressant. Kanske göra raids (storma piratbyar) mer intressant också. Hade ingen lust att göra extra saker utanför mainquesten i Horizon.
Då snackar vi ju inte Remaster längre.
Synd om dom som bara spelar spel från aaa industrin, mycket remasters nu 😅
Hallå, fixa Bloodborne i stället.
De kan ju bara släppa en patch eller något för 60fps.
Av någon anledning hatar FromSoftware Bloodborne....undviker det som pesten.
"Writer and Fighter"
Samma sak med remakes i filmer och annat. Jönssonligan och allt vad det är. Fan, kom igen, det måste gå att kunna komma på en ny idé!
Det finns visserligen bara 5 idéer, lite som smaksinnet. Så det blir alltid svårt att verkligen göra något nytt.
Egentligen så tycker jag det är värte med variationerna än återberättandet. Man kanske inte ska dra det så långt att säga att Matrix var onödig för att Platon redan dragit historien lång innan. Men när Tom sprungit nerför 5 olika byggnader i lika många filmer med samma handling så börjar jag få mer än bekant i projectorgrottan.
Med rena remasters, eller till och med remakes så vet man åtminstone innan att man sett det förut. Och alltså kan stå över.
Det har gått för långt. Grafikhetsen.
Gör originella spel, som känns istället.
Tidernas bästa äventyrsspel är ett av dom fulaste nu. Kom 1996 och heter Tomb Raider. Originellt, och där man snacka om känsla och atmosfär.
Ja, men så har ju även Tombraider remastrats och remakats flera gånger just därför.
Och även om det var mycket klagomål från fans av originalen, så har även remaken gått bra nog antar jag.
Frågan är bara om det är nya eller gamla som får nästa remake. Jag hoppas på det senare.
Om det finns någon sanning i detta rykte så lär det vara en 10 dollars uppdatering likt Death Stranding och Ghost of Tsushima.
Nja, tveksamt va. Det blev ju cirkus senast de nästan lovade de och sen ändrade, för att sen med kniven mot Twitter-pippins strupe ändrabigen. Och då sa det i princip "ok då, men detta är sista gången..".
De spelen var ju också bara versionen till den nya generationen, inte ens remasters. (Även om båda hade lite extra grejer)
Moshi moshi, nippon-desu.
Yes, we do everything west do. Only five years later, and not good.
Är inte spelet från Holland eller nått..?
Av någon anledning hatar FromSoftware Bloodborne....undviker det som pesten.
Hur mycket kritiker och spelare än uppskattar det, så är det ändå ett av deras lägst säljande, även på bara PS räknat tror jag.
Sen är det tydligen ganska mycket inte ett rent FS spel heller. Handlingen hade tydligen betydligt mer bidrag från utsidan än svamlet som GRR kokade ihop på ett A4 till ER.
Och jag tror på tal om ER att dess försäljning defenitivt dödat eventuellt intresse FS haft i BB ändå. Det är nog några gånger fler kopior nu.
Folk gillar fantasy som aldrig förr idag helt enkelt. Så någon okänd tolkare av en numera nästan lika okänd Lovecraft står tyvärr sig slätt mot gnomen GRR.
Är inte spelet från Holland eller nått..?
Jo, men har svårt att se att detta inte är Sonys beslut.
..:: trickeh2k ::..
Windows 11 Pro - Ryzen 7 7800X3D - ASUS TUF B650-PLUS - Kingston FURY Beast DDR5 64GB CL36 - MSI MAG A850GL - MSI RTX 4080 VENTUS 3X OC - Acer Predator XB271HU - ASUS VG248QE - QPAD MK-85 (MX-Brown)/Logitech G PRO Wireless - Samsung 960 EVO 250GB, Samsung EVO 860 500GB, SanDisk Ultra II 480GB, Crucial MX500 1TB, Kingston KC3000 2TB - Steelseries Arctic 5 - Cooler Master Masterbox TD500 Mesh V2
De lär inte plocka mig på mer pengar för det skitspelet det är en sak som är klar. Alla talade så väl om det men fyfan säger jag bara, en av mina största spel-besvikelser.
/me hytter med näven 🤌
Så säger man inte om mitt favoritspel ostraffat 😜 (Nej, smaken är inte som baken! Alla ska tycka som jag!)
När jag växte upp lyssnade jag mycket på Blümchen och Rollergirl. Jag tror att det har format mig som människa.
Jo, men har svårt att se att detta inte är Sonys beslut.
Ah, fast då är det nog ändå nuförtiden mer som:
Allt var kanske inte bättre förr, men saknar ändå överlag den japanska tiden för ett par generationer sen..
Ja, men så har ju även Tombraider remastrats och remakats flera gånger just därför.
Vad jag vet så har inte Tomb Raider remastrats.
Fan sysslar Sony med. Släpper remasters stup i kvarten, hur desperata är de?
Stup i kvarten? Förutom remaken av Last of Us som kom nu i September kan jag inte direkt komma på något som har kommit på sistone. Har säkert varit något, men har svårt att komma på något. Eftersom det har kommit stup i kvarten så måste där ju vara väldigt många på sistone, eller?
Vilket menar du? PS3/360 rebooten fick en next-gen port. 1996 spelet fick en hel remake till PS2 som sedan remastrades igen i bättre grafik till både XBOX 360 och Playstation 3. Överlag har populära spel alltid portats och uppdaterats från generation till generation så rätt konstigt att göra en grej av det kan jag tycka.
Folk gillar att överdriva.
Jag menar originalet från 1996.
Jag menar originalet från 1996.
Dom tänkte tydligen göra en version till psp men blev cancelled.
Jag är introvert och älskar att spendera min lediga tid hemma.