Rage: Mutant Bash TV
Va, har Id Softwares nya spel läckt ett år innan släppet?! Nej, men du får en god försmak via din Iphone.
#id-software, #doom, #quake, #doom-3-2, #rage-mutant-bash-tv, #apple
Har själv testat både standard och HD-versionen och är mycket imponerad... Att min lilla 3GS kan klara något som ser så jäkla bra ut är verkligen imponerande!
Visst finns det bara tre banor och är därmed alldeles för kort, men... Det räcker ändå rätt bra på något sätt då det finns massor med utrymme att finslipa sitt sikte och spela om spelet
Är man impad av detta rent grafiskt, så rekommenderar jag varmt att man ska testa Epic Castle med (Gratis demo på en mobil version av unreal engine)...
He**te alltså... Snart behöver vi inte ha spelkonsoller hemma... Då har vi dem med oss... I fickan
En annan rätt intressant tanke är... hur fruktansvärt(!!!) snygga och snabba skulle man inte kunna göra spel till PC'n om man bara valde att superoptimera grafik och allt i stället för att se på PC'n som en överdimensionerad maskin och slö-koda därefter?
Skillnaden mellan sd och hd på en iphone-skärm är inte stor men får åtta spänn så...
Jag blir imponerad.
"A word to the wise is infuriating." - Hunter S. Thompson
http://www.fz.se/bloggar/min_kamp/
Är riktigt imponerad hur John Carmack har lyckats snickra ihop detta "lilla" underverk till grafikmotor till iphone.
Enligt demostrationsversionen av rage till iphone, ligger fps = konstant. Hur är det med denna version?
John Carmack påstod att spelet inte utnyttjar ipad-hårdvaran till fullo.
Ryzen 7 5800x | Sapphire pulse rx 7800 xt | samsung 980 pro |
Visst finns det bara tre banor och är därmed alldeles för kort, men... Det räcker ändå rätt bra på något sätt då det finns massor med utrymme att finslipa sitt sikte och spela om spelet
Hade det varit mer än tre banor så hade nog spelet blivit för stort. Redan nu så är det en nerladdning på ca 700mb (för SD versionen) som blir bra mycket mer när det är installerat på din telefon. Fick för första gången se varningen om att jag hade ont om utrymme på mobilen när jag installerade detta men jag får nog anse att det var värt det
Det här är första hd-spelet till iphone va?
Finns tonvis med spel som heter något med HD på AppStore. Finns gott om spel som tar till vara på den bättre upplösningen på iPhone 4 om det är det du menar med HD. Pratar vi ren upplösning så är det ju 720i som bedöms som den minsta upplösningen för att få kallas HD och det lever inte skärmen upp till på varken iPad eller iPhone fyra så det.
/ LordDaimos
Det här är första hd-spelet till iphone va?
Finns massor av spel som har grafik gjorda för iPhone 4/iPad upplösning.
Vanligtvis används ju termen "HD" efter en titel bara för att indikera att det är en iPad version. Så är inte fallet med Rage, här betyder det enbart att texturerna är i högre upplösning. Både SD och HD versionerna körs i samma upplösning fast med olika texturer alltså.
John Carmack påstod att spelet inte utnyttjar ipad-hårdvaran till fullo.
Syftar du på hans blogg där han skrev att de återanvände kod från Doom Resurrection för att spara tid?
Längesen jag såg videon. Men det var under en introduktion till rage för iphone 4.
Ryzen 7 5800x | Sapphire pulse rx 7800 xt | samsung 980 pro |
Ge Androidversion!