ArenNet bannar 3000 Guild Wars 2-spelare
Du skola inte utnyttja kryphål i spelets ekonomi lyder deras budord.
Såvitt jag förstod så det folk gjorde var att de köpte vapen för 24karma (egentligen skulle de kosta 24 000 karma) och sedan använde den där saken i LA där man lägger ihop 4 vapen för att få ett nytt och därav fick chans att få de bästa vapnen som går att få. Och när det är så otroligt tydligt att det blivit fel (24karma för jag tror det var lvl 40 vapen är bara absurbt lite) ser jag inget fel i att de gjorde som de har gjort, framförallt nu när det är i början så att de visar tydligt var de står för angående exploits.
Så med andra ord bannar de ingen. De stänger av dem tillfälligt och tar tillbaka det de tjänat på exploiten.
Lite missvisande titel, men det var en fin bild på mannen med banhammern.
Visst var den passande. Sökte på "Guild Wars 2 hammer", et voila!
Blir ju inte en gråzon när det är NPC-vendors som sålt prylarna så jag kan förstå brasklappen. Skulle vara intressant att se om alla 3000 verkligen lämnar tillbaka prylarna.
Så med andra ord bannar de ingen. De stänger av dem tillfälligt och tar tillbaka det de tjänat på exploiten.
Lite missvisande titel, men det var en fin bild på mannen med banhammern.
Visst var den passande. Sökte på "Guild Wars 2 hammer", et voila!
Blir ju inte en gråzon när det är NPC-vendors som sålt prylarna så jag kan förstå brasklappen. Skulle vara intressant att se om alla 3000 verkligen lämnar tillbaka prylarna.
Om de är gamla gw1 spelare lär de nog göra det, man vill inte riskera ett account som man haft sedan 2005 (då jag utgår från att de accounten också blir bannade)
Det är inte så lätt som många vill få det se ut.
Arenanet är i skiten, och det är inte mycket de kan göra nu.
Det har varit 2 exploits i hetluften senaste dygnen, låt mig informera:
1. Det fanns vissa måltider inom cooking du kunde crafta för en summa karma och sen sälja vidare för en rätt ok summa pengar till vendor.
Detta är ingen exploit imo, det finns många sätt att göra så här, denna var lite bättre och gav mer än andra och därför ville inte arenanet ha kvar den och banna massa spelare.
Detta gäller 3 dagars ban och de får behålla guldet.
2. En vendor som sålde tier 2 vapen hade fel pris (Arenanet fail). Istället för cirka 9k sålde de för 21 karma.
Detta ledde till att många köpte dessa, och de smarta bröt ner dessa vapen till mats och crafta nya etc. Det här kommer inte arenanet kunna spåra vilket gör att problemet kvarstår.
Jag tror de flesta kommer behålla föremålen, säga att de tar bort (Kanske ta bort någon enstaka grej). Arenanet har nog inte tid att kolla upp alla som använde sig av de här och destomindre vilka saker de behållt. Ekonomin har fått en rejäl "kick" för vissa samtidigt som spelets egen i helhet är rubbad för en klar framtid.
Jag har ätit pannkaka!
Känns inte riktigt rätt att banna folk för ett misstag som de själva har gjort...
Men det är rätt att banna folk för att exploatera det. Det rätta hade vart att helt enkelt anmäla buggen/exploiten till utvecklaren.
Verkligen. Så funkar det ju i verkligheten också. Om du köper nåt från en annons eller liknande som uppenbarligen är alldeles för lågt prissatt för att vara annat än exempelvis stöldgods, så kan du inte när polisen ringer på hävda att du inte visste. För du borde vetat bättre, med lite sunt förnuft.
http://www.youtube.com/watch?v=OMTmBrwmjf0&feature=g-u-u
klockrent, crippari är bannad
1. Lågt prissatt gear = ArenaNet's fel
2. Folk som köper dessa items och säljer vidare för högre summa = Spelarnas fel
Vem gör det större felet ? Om du ser en lista med items som kostar ex. 10000/st, och EN av dessa kostar 10. Borde inte en vettig person inse att det är något fel med den prissättningen, och att det bör kanske rapporteras? Kripparian blev perma-bannad, för at han inte bara kände till exploiten, utan även uppmana och visa andra hur man utnyttjar exploiten.
Life's a giant party, and I'm not invited...
http://www.youtube.com/watch?v=OMTmBrwmjf0&feature=g-u-u
klockrent, crippari är bannad
Skräll att den attention whoren tror att han blev world first på en permaban.. -.-
Skulle vara lite som att blizz perma bannade en för att man hittade en random vendor i D3 som sålde health pots för halva priset.
Hur fan kan man anse att spelarna ska veta vad som är rätt och fel när du kan köpa ett bra item billigt från en vendor?
Sen folk som bottar får 72h avstängning... men perma ban för att vetande eller ovetande köpa ett billigt item från vendor...
Inte ens startat spelet själv men nu önskar jag att jag aldrig gett dom pengar för det.
Så med andra ord bannar de ingen. De stänger av dem tillfälligt och tar tillbaka det de tjänat på exploiten.
Lite missvisande titel, men det var en fin bild på mannen med banhammern.
Detta är inkorrekt , det var massor som blev perma bannade. Många av dessa hade dessutom bara gjort det någon gång eller två , deras kompis berättade för dom att ''Kolla här!!'' Och så gjorde dom det någon gång. Dom släpper ett spel fullt med buggar och saker som inte fungerar som det ska och allt är ett helvete , sen har dom mage att perma banna folk för en sak som är deras fel? Hatar dom verkligen sina fans så mycket?
WHOOPZ BRAHS 400kr åt helvete because ''FUCK YOU FANS''
jo för att dom utnyttjade en bugg för att tillskanska sig onormalt med pengar i ett spel där man med guld kan köpa diamonds som går att använda i itemshop...
Det var dock inte en bugg. De hade satt fel pris på föremålen vilket är ett mänskligt fel men fortfarande deras fel. Bra att sätta en 24 timmars ban för att påminna folk om att det inte är okej att exploita samt ta bort x antal guld från de som köpt enorma kvantiteter av föremålen. Att permabana folk som bara testat om exploiten funkar är ju elakt.
Så om Tex ICA/Coop sätter fel prislapp på en falukorv och det står 1kg för 29sek. Ska jag då gå till en som jobbar där och fråga om priset stämmer för att "jag" tycker det är för billigt?
Om jag då köper den och det visar sig vara fel prislapp i butiken blir jag då svartlistad där ifrån?
Hur kommer någon i Gw2 nu ens våga köpa ett enda item i spelet utan att skicka en ticket till supporten?