Darkest of Days - en unik shooter?
Ser riktigt bra ut. Hoppas bara på en Release till PC
http://www.youtube.com/watch?v=bdKL7z7i1Ts&NR=1
Verkar så (läs texten när kartan är uppe)
Även denna i slutet: http://www.youtube.com/watch?v=BK8cnI24wWU&feature=related
Fan va tråkigt, först ser man bilden på startsidan och man blir skit glad de ser ju skit bra ut, men sen när man ser filmen jäklar va besviken man blir verkligen ett kasst spel, Alla gubbar i spelet är själmordsbenägna och grafiken är inte så bra, mm om man gillar spel där man slaktar motsåndarna så är de här spelet för dig
Fan va tråkigt, först ser man bilden på startsidan och man blir skit glad de ser ju skit bra ut, men sen när man ser filmen jäklar va besviken man blir verkligen ett kasst spel, Alla gubbar i spelet är själmordsbenägna och grafiken är inte så bra, mm om man gillar spel där man slaktar motsåndarna så är de här spelet för dig
"Alla gubbar i spelet" "kasst spel". Har jag missat något eller har du redan spelat igenom spelet och/eller sett mer än resten av oss?
<allt jag skriver är mina åsikter och ni behöver varken hålla med eller säga emot>
Tyckte det såg rätt tråkigt ut tills jag lästa vad spelet handlar om: Din karaktär kidnappas från sin tid bara ögonblick innan hans död. Bakom kidnappningen står en mystisk organisation som har ett uppdrag åt dig - du måste resa tillbaka till viktiga tidpunkter i den mänskliga historien. Detta är det enda som kan rädda människans framtid.
Lär bli riktigt häftigt, lätt att jag ska skaffa detta och ta dö på "viktiga" personer.. hoppas man kan skapa sin egna framtid..
Dödar man folk som "glöder" (alltså antagligen de "viktiga" personerna) får man höra ljudet av the **** hitting the fan.
Källa
Make 'em laugh; make 'em cry; make 'em wait.
Ser nice ut. Man får väl hoppas på det bästa
längtar efter att få se från pompeji och romare, det kommer vara så fett coolt och hela spelet verkar var riktigt intressant, ska hålla koll på detta.
[Amd x2 6000+][4850][3gb ram][Corsair vx550w]
När ska de göra ett Lord Of The Rings-spel där man får försvara Helms Deep med maskingevär?
Time Commando?
http://www.gamespot.com/pc/action/timecommando/index.html
Helt klart, grymt spel för övrigt!
"Du kommer fajtas under rådande tidsperiods förutsättningar men även med för tiden moderna vapen - vad sägs till exempel om att skjuta laser i skyttegravarna under första världskriget?"
Ööh... va? Där rök mina förhoppningar om att spelet hade kunnat bli bra.
Tänkte precis samma sak.
Laser kan man redan använda och har kunnat en längre tid, det är dock "olagligt" då det är ett okonventionellt vapen som orsakar onödigt lidande.
Man kan annars sätta upp en laserkanon som sveper över ett fält och gör alla blinda på en gång. Inte helt hyggligt.
Jag tycker att videon visade ett rörigt projekt som inte ens utvecklarna verkar kunna greppa, det vore ju kul om det hela bara vart dåligt presenterat men det lilla gameplay man fick se var för mig lika förvirrande som killens utseende. Vågar inte hoppas på något annat än ytterligare ett spel i mängden som försöker tillföra något nytt men istället gör en björntjänst.
Håller med till 100%, riktigt illa presenterat, man märkte att killen inte hade koll på vad han pratade om och saker som han presenterade som ny, unika och spännande är ju bara saker man har sett ett flertal gånger på senare år.
Jag tror: flopp!
I would never lie. I wilfully participated in a campaign of misinformation. - Fox Mulder