Rykte: En remaster av Horizon Zero Dawn är på väg
Haha, är inte detta ett spel som kom ut för typ 3 år sedan eller tänker jag på något annat?
Fem år sedan. Men ändå. Fortfarande ett vackert spel med gameplay som känns modernt. Helt onödigt.
Edit: Men visst finns det utrymme för förbättring. Ansiktsanimationerna är ibland pinsamt stela. Men behövs verkligen en ramaster för det? Borde räcka med en patch ...
När jag växte upp lyssnade jag mycket på Blümchen och Rollergirl. Jag tror att det har format mig som människa.
Kanske God of War också behöver sig en uppdatering? från 2018. skit gammalt ju!
Konsoler: Xbox One, Xbox One S (hos kompis), Xbox One X, Xbox Series X, PS4, PS4 Pro
CPU: AMD Ryzen 5 7600X
GPU: Gigabyte Geforce RTX 3060 Ti 8GB Eagle OC 2.0
MEM: Corsair 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL36 Vengeance
Fem år sedan. Men ändå. Fortfarande ett vackert spel med gameplay som känns modernt. Helt onödigt.
Edit: Men visst finns det utrymme för förbättring. Ansiktsanimationerna är ibland pinsamt stela. Men behövs verkligen en ramaster för det? Borde räcka med en patch ...
Precis. Det var ett vackert spel då, det är ett vackert spel fortfarande.
Har läst nyheter och forum här på FZ i många år men nu fick jag nog och skapade ett konto bara för att kunna skriva detta: Det MÅSTE bli ett slut på dessa konsumentfientliga produkter som bara är till för att lura av oss de sista kronorna som finns kvar i plånboken.
Samma sak med remakes i filmer och annat. Jönssonligan och allt vad det är. Fan, kom igen, det måste gå att kunna komma på en ny idé!
Har läst nyheter och forum här på FZ i många år men nu fick jag nog och skapade ett konto bara för att kunna skriva detta: Det MÅSTE bli ett slut på dessa konsumentfientliga produkter som bara är till för att lura av oss de sista kronorna som finns kvar i plånboken.
Samma sak med remakes i filmer och annat. Jönssonligan och allt vad det är. Fan, kom igen, det måste gå att kunna komma på en ny idé!
Visst är det väldigt mycket remasters, remakes och uppföljare nu för tiden i båda spel- och filmbranschen, men håller inte med att det inte kommer nya idéer också. Där kommer väldigt många nya IP-serier också. Det är många spel på båda sidor då det kommer så himla mycket spel nu för tiden så det är mycket av båda!
Tycker där har kommit många nya IP också, men håller samtidigt med om att det är väldigt mycket gamla IP och det känns lite tråkigt ibland.
Det är mycket på båda sidorna känns det som
Jag nämnde inget om TLOU remaken, då det var ett nioårigt spel, som kom ut först på PS3:an, samt att serien är på g.
Men detta här är oerhört onödigt för ett femårigt spel som fortfarande ser väldigt snyggt ut. Jag ser hellre att de lägger pengarna på nya spel, som endast kommer ut till nuvarande gen.
Visst att spelet är otroligt bra men en remaster av ett spel som ändå ser så pass bra ut? Känns som att det är slöseri med Guerillas resurser om det är de som står för det. Hade hellre sett att man la det på att göra något helt nytt spel som inte är en uppföljare eller remaster. Förstår inte varför Sony (och alla andra för den delen) hela tiden gör uppföljare/remasters/remakes när man kan göra helt nya upplevelser? Om vi ser till PS4-generationen så visar spel som Horizon, Days Gone och Spiderman att det kan betala sig riktigt bra.
PSN: Swede_78
Anledningen att flertalet företag väljer att släppa ny-versioner av samma spel, såsom Skyrim, GTA V etc, handlar troligen främst om att introducera nya spelare till spelet ifråga och då hjälper det så klart med uppfräschad grafik och funktioner anpassade till den nya hårdvaran. Bara skoj för de som var för små eller inte ägde hårdvaran ifråga när det senast begav sig, att kunna uppleva spelet i modern skepnad.
AMD Ryzen 9 5900x| Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero X570 | G-Skill 32GB DDR4 3600Mhz CL16 Trident | MSI Geforce RTX 3080 10GB Gaming X Trio | Phantek P600S | Creative Sound BlasterX AE-5 Plus | Corsair RM850X 850W | Samsung 980 Pro 1TB M.2 NVME | Kingston A2000 1TB M2. NVME | Corsair H150i Pro XT
LG 38GN950 | LG Oled 65C7, 65C1 och 55C9
Xbox Series X | Playstation 5 Pro | PSVR 2 | Oculus Quest 2
Tja, drygt två år sen det släppte den förbättrade PC versionen. Vet inte om de bara fipplar lite med det tebax till PS.
Har kört igenom det både på PC och PS5, tycker väl inte direkt de behöver lägga någon mer energi på det, hade ju varit roligare med expansion och inte slipa på saker som släpptes igår typ.
Om de gör det som ett gratis tillägg till alla ägare så är det fint. Men om ska säljer det som ett eget spel så verkligen nej
Om det finns någon sanning i detta rykte så lär det vara en 10 dollars uppdatering likt Death Stranding och Ghost of Tsushima.
Moshi moshi, nippon-desu.
Yes, we do everything west do. Only five years later, and not good.
..:: trickeh2k ::..
Windows 11 Pro - Ryzen 7 7800X3D - ASUS TUF B650-PLUS - Kingston FURY Beast DDR5 64GB CL36 - MSI MAG A850GL - MSI RTX 4080 VENTUS 3X OC - Acer Predator XB271HU - ASUS VG248QE - QPAD MK-85 (MX-Brown)/Logitech G PRO Wireless - Samsung 960 EVO 250GB, Samsung EVO 860 500GB, SanDisk Ultra II 480GB, Crucial MX500 1TB, Kingston KC3000 2TB - Steelseries Arctic 5 - Cooler Master Masterbox TD500 Mesh V2
De borde prata med Rockstar. Jag har hört att de är duktiga på remasters.