Hjälp mig hitta ett ljudkort ! :)
Ärade datornördar!
Gamer som man är så installerade mitt CoD4 igen - och upptäckte att ljudet inte stod rätt till. Kör liksom på ett internt ljudkort och har blivit tillsagd av mer eller mindre alla att köpa ett externt ljudkort.
Jag undrar om det är någon som skulle kunna hjälpa mig att finna ett ljudkort som passar in på mitt moderkort för MAX 500kr.
Jättetacksam för all hjälp!
Så det är detta här jag ska ha
Eller så köper du ett Sound Blaster Audigy SE som duger gott och väl till en hobbyknegare.
Då kan du även köpa två och ett halvt kilo godis för pengarna du sparar. Tål att tänkas på!
Asus P5Q Pro | E8500 3.16GHz | XFX HD4890 1GB | Corsair 2x2GB | Corsair 620W | Spinpoint F1 1TB | Antec P183 | BenQ G2411HD 24" | Dell 17"
Du lär inte trivas med Creatives värdelösa drivrutiner, men korten är grymma. Hade rekommenderat detta.
Men det är bara mitt andra ljudkort, så jag har ingen aning hur det står sig mot andra kort. Vet bara att jag är jäkligt nöjd, trots att jag mest kör med lurar (som inte använder ljudkortet).